online pharmacy for soma pathwayinc.com/soma/ soma generic dosage

what is the xanax high like buy xanax no prescription alprazolam 0.5mg high

valium effects when snorted buy valium no prescription valium treatment for seizures

can buy ambien mexico pathwayinc.com/ambien/ revista ambiente magazine

tramadol withdrawal worse than vicodin tramadol online buy tramadol online no prescription

methocarbamol and tramadol for dogs tramadol 50 mg tramadol hcl 50 mg tablets used

Genel|07 Temmuz 2010 19:51

Endoskopi nedir nasıl yapılır

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

ENDOSKOPİ: İnsan vücudunda bulunan boşluklardan yararlanarak organları incelemektir.

Bunu yaparken steril ve uygun ışık kaynakları kullanılarak vücut içindeki hareketler incelenir. Bu işlem sırasında ışık yayan kaynakla gözlem halinde olmak aynı zamanda biyopsi yapılabilmesine imkan tanır.

Devamlı ışık kaynağı olarak adlandırdığımız bu cihaz aslında bir tanı aracı‘dır. Düşünün ki yemek borusu, onikiparmak barsağı yada mide görüntülenmek isteniyor, bu amaçla endoskopi yapıyorsak adına tıpta yer aldığı gibi seslenmek doğru olacaktır, yani gastroskopi. Kalınbarsak için yapılıyorsa bunun adı da kolonoskopi ‘dir. Yaptığımız işlemin amacına göre farklı isimler verilmektedir.

ENDOSKOPİ NASIL YAPILIR: Sadece  8-10 mm kalınlığa sahip bükülerek yön verilebilen bir çubuk, işlemin yapılabilmesi için müdahale edilecek noktaya ulaşarak örn; mideye yada onikiparmak barsağı’nın görüntülenerek yönlendirme yardımıyla ulaşılan hedef organa tanı koyabilmesi ile başlayan işlemdir.

Uzunluğu yaklaşık 110-120 santim arasında değişen bu cihazın ucunda, kamera bulunur ve geçtiği bölgeleri  görüntü verebilen monitöre yansıtır. Uzman kişi de bu görüntülerden faydalanarak hastanın incelenen bölgesinin iç yüzeyini görsel iletişim vasıtasıyla ilişki kurduğu organı ve organdaki tıbbi hastalığa tanı koyabiliyor. Bu işlem sırasında hastanın nabız durumu ve oksijen düzeyi dikkatle izlendir. Uzman kişi gerek duyarsa tanı için parça alabilir (biyopsi) yöntemiyle yada kanama durdurma, polip çıkarma gibi tedavi edici işlemler de yapılabilir. Tüm bu işlemler 3-5 dakikada tamamlanıyor. En önemliside bu tedavide önceden yaklaşık 6 saate varan bir açlık sınırı istenmektedir.

8 Yorum

 • mide rahatsızlığından dolayı doktora gittim.endoskopi için randevu verdi.endoskopi yaptırırken herhangi bir acı hissedecekmiyim.doktor fobim var.yardımcı olabilir misinz ?

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • ıkı yıldan berı mıdem agrıyodu doktora gıttım endoskopı yapılacak dedıler, cevremdekıler ck zor oldugunu soyledıler:S daha once endoskopı yaptıran war mı?

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • ben daha önce yaptırdım ve tekrar istiyorlar kesinlikle yaptırmamakta ısrarlıyım kesinlikle çok zor olduğunu söyleyebilirim

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • UYUTULDUKTAN SONRA HİÇTE ZOR DEĞİL BEN IKI KERE OLDUM YARIN UCUNCUYU OLUCAM VE SON OLCAK İNŞALLAH AMELIYAT OLMAYA HAZIRLANIYORUM :)

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 0

 • çok iğrenç ya :S doktorların midesi hiç bulanmıyor mu ? nasıl kaldırıyorlar bunları, ben hayatta yapamam

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • ben geçen ayy yaptırdımm çok basit bi yöntem sadece hortum girerken biraz mideniz bulanacakk onun dışında hiç bişey yok uyutulmadan yaptırdımm hiç gerek yok uyutulmaya oldukça rahat geçtii keşke daha önce yaptırsaymışım diyorum

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • korkuyorum daha sonra iyileşecekmiyimacabaa

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

 • endoskopı hıc zor deıl arkadaslar uyutturun kendınızı hıc bı sey olmamıs gıbı uyanacaksınız bende ılk defa yaptırdım bosuna korkmusum . ama uyandıgımda yuzum kıpkırmızıydı bırazda gozlerımın altı morarmıstı tabı bünyeden bunyeye degısebılır. yapmanız gereken sadece bayıltın benı dıyın tabı bayıltırsa bıraz ınatcı oluyorlar…..

  Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0