Ergenlik Sivilceleri Nasıl Geçer?

Ergenlik Sivilceleri Nasıl Geçer?

Ergenlik döneminin kabusu haline gelen sivilceler kontrolden çıkmadan önlem almanız cildinizin sağlığı açısından önemlidir.
2.0 (1 oy)
Ergenliğe girmeden önce bütün çocukların cildi nem ve yağ dengesi bakımından normaldir. Ancak bu durum belli yaşlardan sonra seksüel hormonların faaliyete geçmesiyle değişmeye başlar.

Hormonların çalışmaya başladığı ergenlik dönemi dediğimiz bu dönemde vücut yağ salgılamaya başlar ve bu yağlar nedeniyle vücutta önce siyah noktalar ve ardından da özellikle yüz bölgelerinde sivilceler oluşmaya başlar.

ergenlik sivilceleri

Ergenlik sivilceleri gençler için en rahatsız edici ve en mutsuzluk verici problemlerden biridir. Ergenlik dönemlerinde bu tür sorunlarla karşılaşmayan gençler de vardır ancak bu çok nadir bir durumdur.

Bu dönemde ortaya çıkan sivilcelerden dolayı gençler mutlaka üzüntü ve sıkıntı içine düşeceklerdir. Ve bu sivilcelerden en kısa zamanda kurtulmak isteyeceklerdir. Ergenlik sivilcelerinden kurtulmak için gençlerimizin çoğu uzmanlara danışmadan yanlış tedavi uygulamaktadır.

Sivilcelerin ortaya çıkmaya başladığı anda bu konudaki uzman kişilere danışmak ve onların denetiminde sivilcelerin tedavisine başlanılmalıdır. Bu tedavi uzun zaman alabilir. Bu tedavi sürecinde sabırlı davranmak gerekmektedir. Aksi takdirde uzman kişilere danışmadan kendiliğinde uygulanmaya çalışılan tedaviler sonucunda yüzde kalıcı izler meydana gelebilir. Kalıcı izlerin tedavisi daha zor ve acı verici olacaktır.

Peki, sivilcelerden kurtulmak için ne gibi önlemler alabilir veya neler yapılabilir?

Sivilcelerden sonsuza dek kurtulmak istiyorsanız kesinlikle sivilceleri sıkmayın. Aksi takdirde hastalığın deri altına geçmesine ve de kalıcı izlerin kalmasına yol açabilirsiniz.

Ergenlik döneminde sivilceler fazla yağlanmadan dolayı çıktığı için gün içerisinde vücudunuzu birkaç defa suyla sabunla temizlemeye özen gösteriniz.
Sabah akşam yüzünüzü güzelce yıkayıp temizledikten sonra cildinizi yumuşatması için nemlendirici kremler kullanılması önemlidir. Makyaj yapanlar makyajlarını nemlendirilmiş ten üzerine yapmaya özen göstermelidir.

Bunlar evde dikkat etmeniz gereken önemli bilgilerdir. Ancak ergenlik sivilceleri çıkmaya başladığı günden itibaren doktorunuza başvurmanız ve doktor kontrolünde ilaçlar kullanmanız sivilcelerin kalıcı olarak kaybolmasında önemlidir.