Etli kıtır çorbası nasıl yapılır ?

Etli kıtır çorbası nasıl yapılır ?

Başlangıç için servis edilebilecek olan yemeklerin arasında yer alan lezzetli kıtır çorbalarını sizlere verdiğimiz tarif ile kendi evinizde lezzetli bir şekilde yapabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Etli kıtır çorbası fazla ağır olmayan ve başlangıç için servis edilebilecek gayet leziz ve sağlıklı bir yemektir.

Öncelikle Kuzu etimizi güzelce haşlıyoruz un, bir adet yumurta, tuz ve su ile hamurumuzu yapıyoruz ve yaklaşık olarak yarım saat ile 20 dakika arasında dinlemes için bırakıyoruz.

Dinlenen hamurumuzu iki parçaya bölerek aynen yufka şeklinde açıp küçük küçük karelere halinde bölüyoruz. Bu sıradada haşlanmakta olan kuzu etimizi çıkartıp süzüp iyice didikliyoruz.

Etli kıtır çorbası nasıl yapılır ?

Haşlanan kuzu etimizin suyuna iki su bardağı kadar su ilave ederek kayanamaya devam etmesi için bırakıyoruz.

Hazırlamış olduğumuz kareler şeklindeki hamurlarımızın yarısını kaynayan suya didiklenen kuzu eti ile birlikte ilave ediliyoruz.

Yoğurt, ezilmiş sarımsak ve bir adet yumurta iyice çırpıyoruz. Yoğurdun kesilmemesi için karışıma bir kepçe et suyu ilave edilerek çırpılmaya devam ediyoruz. Daha sonra bu karışım çorbaya azar azar ekliyoruz.

Bir taşım daha kaynatılabilir. Kalan kare hamurlarımızı tereyağında kızartarak çorbanın üstüne ekleyerek servise sunmamız mümkündür.

Malzemelerimiz :
250 gram kuzu eti
Yarım kilo yoğurt
2 adet yumurta
2 su bardağı un
2 yemek kaşığı tereyağı
2 diş sarmısak
1 çay kaşığı tuz
2 su bardağı su