Ev bütçemizde nasıl tasarruf sağlayabiliriz

Ev bütçemizde nasıl tasarruf sağlayabiliriz

Evinizin bütçesini düzenlerken, tasarruflu bir şekilde hareket ederseniz bir çok açığınızı kolay bir şekilde kapatabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Bütün gün bir karmaşa ve koşuşturma içerisinde bulunanlar işleri tamamlanarak evlerine döndükleri andan itibaren evlerinde bazı tasarruf tedbirleri alabilirler. Bunlar arasında sayılabilecek olanlarından birkaç tanesini birbiri ardına sıralayabiliriz. Daha eve ilk adımını atar atmaz eşlerden her ikisi de çalışma ortamında bulunuyor iseler evlerinde bulunan tüm ışıkları bir anda yakmamaları ile ilk tasarrufa başlanabilir. Eve girdikleri zaman diliminde hemen sonrasında hangi odada biraz dinlenerek ev işlerine koyulacaklarsa o odanın ışığını yakarak hem kendi bedenlerini dinlendirirken hem de ışıktan tasarruf sağlayarak kendilerini dinlendirebilirler. Bunun için ilk iş olarak evde kısıtlı sayıda ampul kullanarak küçükte olsa tasarruf yapmaktan geçmektedir. Ama asla unutulmamalıdır ki damlaya damlaya göl olan su hiçbir şekilde yadsınamaz bir gerçektir.

 

Evimizde kullandığımız ampullerde de enerji tasarrufu sağlayan ampulleri kullanır ise bu da ev bütçemize katkı sağlayacaktır. Yine evimizde yapacağımız basit tamir ve arızalar için kendimiz tamir yolunu seçer isek sadece kullanacağımız malzemelere para harcayarak tamirciye vereceğimiz paradan kurtulabiliriz. Ama tasarruf yapayım derken kişilerin bilmedikleri işe soyunarak daha tamiri imkansız şeyler oluşturması ve daha fazla para harcamasının da dikkate alınarak ona göre bir seçim yolu belirlenmelidir. Evlerde en çok para harcadığımız yer ise mutfaklarımızdır gereksiz yere mutfak malzemesi almaktan imtina etmeliyiz. Bunun için yapılacak olan yemek listesinin haftalık olarak düzenlenerek ona uygun olan yemek malzemelerinin yeteri derecede alınması tasarruf sağlayacak bu da bizlerin mutfak harcamalarındaki kısıtlama ile eve bütçemize önemli oranda katkı sağlayabilecektir. Gereksiz yere alınan ve kullanılan gıda ve besin maddeleri hem kendi bütçemize zarar verirken hem de bu besinleri alamayan kişilere de oldukça haksızlık etmemizi sağlamaktadır. Bunun için bilinçli tüketici olmamızda fayda vardır.