Faranjit nasıl oluşur?

Faranjit nasıl oluşur?

Boğazınızda sürekli bir cisim takılıymış gibi bir his yaşıyorsanız ve uzun süredir bu sorunu yaşıyorsanız faranjit hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Yutak ve arka tarafında küçük dil ve çevresinde görülen tahriş, kızarıklık, iltihaplanma veya bakteriyel enfeksiyon oluşumuna faranjit denir. Yutakta yutkunmada zorluk, acı, yanma veya yırtılma hissi, ateşlenme, halsizlik gibi belirtiler ile baş gösterebilir. Faranjit her zaman kendi başına bir hastalık değildir. Çoğu kez grip, nezle, bademcik şişmesi gibi alt ve üst solunum yolu hastalıklarının
başlangıcında oluşabilir. Faranjit ile başlayan sayısız hastalık vardır. Faranjit bakteriyel enfeksiyonla görülmesinin yanında sürekli tekrarlayan kronik faranjit şeklinde de görülebilir.

Faranjit nedir? nasıl oluşur?

Kronik faranjitin belirtileri yutak kuruluğu, ağrı, sürekli öksürme isteği ve boğarda gıcıklayıcı bir duygu hissedilmesidir Kronik faranjitin gelişmesinin başlıca nedenleri arasında fazla sigara içmek, fazla alkol tüketimi, sinüs rahatsızlıkları, tahriş edici maddelerin uzun süre yutağa teması ya da önceden var olan bünyesel bir hastalık gösterilebilir. Lenf düğümlerinde büyüme ve salgı bezlerinde şişlik görülmesi kronik bronşit teşhisinde etkili nedenlerdir.

Eğer faranjit bakteriyel nedenlerden dolayı oluşuyorsa antibiyotik kullanımı, tuzlu aspirinli gargara, sıcak tutma gibi tedaviler tavsiye edilir. Enfeksiyonun yayılmasını engellemek için yutağa bir takım kimyasallar sürülebilir. Tuzlu aspirinli gargara ve pastiller tedavide çok etkin değildir fakat geçicide olsa yutakta rahatlama sağlayacaktır. Ağız sağlığının korunması, sigara ve diğer tahriş edici unsurlardan uzak durulması hastalığa yakalanma riskini oldukça düşürür.