Fasulye Pilaki Yemeği Nasıl Yapılır ?

Fasulye Pilaki Yemeği Nasıl Yapılır ?

Yapılışı son derece basit olan fasulye pilaki yemeğini lezzetli bir şekilde nasıl hazırlayabileceğinizi sizlerle paylaşıyoruz.
0.0 (0 oy)
Fasulye Pilaki yemeğinin tiryakileri vardır. Basit ama çok özel bir yemek olan Fasulye Pilaki tarifi şu şeklidedir:

8 kişilik fasulye pilaki yemeğinin malzemelerinin hazırlanması 10 dakika, pişirilmesi 20 dakika olmak üzere ortalama yarım saattir.

Fasulye Pilaki Yemeği Nasıl Yapılır ?

Yarım kilo fasulye, 10 adet arpacık soğan, 4 diş sarımsak, 3 adet havuç, 3 tane patates, bir tane sarı biber, bir tane kırmızı biber, bir tane domates, bir yemek kaşığı domates salçası, bir tane kabuğu soyulmuş limon, dört bardak su, bir çay bardağı sıvı yağ, bir tatlı kaşığı tuz ve bir çay bardağı şeker Fasulye Pilakinin malzemeleridir.

Fasulye Pilakinin lezzet garantisi için kullanılacak fasulyelerin bir gece önceden ılık suda ıslatılarak bekletilmesi gerekmektedir.

Fasulye Pilaki yemeğinin hazırlanışına geçerken tenceredeki dört su bardağı suda ıslatılmış fasulyeler ortalama yarım saat kaynatılır.

Fasulyelerin bu süre içerisinde yumuşadığından emin olduktan sonra tencerenin altını kapatın ve tenceredeki suyu dökün.

Ayrı bir tencereye bir çay bardağı sıvı yağ koyun, ince kıyılmış dört diş sarımsağı orta ateşte kavurun. Üç adet havuç küp şeklinde küçük küçük doğrandıktan sonra kızgın yağda kavrulmuş sarımsakların üzerine ilave edilir.

Havuçlar ile birlikte on adet arpacık soğanı da katın. Bu üçlü malzemeyi yağda kavurun ve üzerine sarı ve kırmızı biberler ile küp şeklinde kesilmiş patatesleri ekleyin.

Bütün bu karışımı yaklaşık üç dakika boyunca kavurun. Kavurma işleminden sonra ayrı olarak kabuğu soyulmuş bir tane domatesi küp şeklinde doğrayarak bir yemek kaşığı domates salçası ile birlikte az önceki yemeğin içine katın.

Fasulyeleri de tencereye ekleyerek yeteri miktarda tuzla zenginleştirin. Son olarak bir adet limonu kabuğunu keserek dilimleyin ve dört bardak sıcak su ile tencerenin içine ekleyin.

Bütün malzemelerine kavuşmuş olan fasulye pilakiyi ortalama 20 dakika boyunca orta ateşte pişirin.

Pişen Fasulye Pilakiyi soğuduktan sonra sos ile zenginleştirerek afiyetle servis edebilirsiniz.