xanax nursing xanax 2mg xanax recreational use

tramadol 50 mg ingredients buy tramadol online without a prescription tramadol high stories

there drug test soma soma price soma backless bras

hydrocodone dosage cough suppressant what is hydrocodone hydrocodone 10-500 tab

cheap generic xanax alprazolam 0.5mg xanax drug with alcohol

stare into valium colored skies order valium online oxy and valium bluelight

ambien side effects women ambien 10 mg ambien withdrawal joint pain

tramadol 50 mg what is it used for tramadol 50 tramadol with hydrocodone allergy

best high valium diazepam online buy valium from india

street value of 10mg ambien ambien without prescription ambien cr how long does it last

Genel|04 Haziran 2010 18:01

Fidan nasıl dikilir

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Fidan dikmek ve ağaç olduğunu görmek istiyorsunuz. Peki hangi koşullarda ve ne tür işlemler ile yapılan fidan dikimi doğru sonuç verir?  Sağlıklı yetişme dönemi olması için nelere dikkat etmelisiniz, bir fikriniz var mı?

İşte size fidan dikimi hakkında yararlı bilgiler;

–  Öncelikle fidan dikmek istediğiniz yeri belirleyin ve fidanınızı o bölgeye nakledin. Dikim ve dikim sonrasında iyi bir bakımda fidanınız için çok önemlidir. Bazı fidanlar dikim mevsimi gözetmektedir, fidanların uykuda olduğu Kasım-Nisan ayları, çıplak köklü fidanlar için ekim yapılacak belirli ve kısıtlı ayladır.

–  Birde tüplü fidanlar vardır ki, bu tür fidanlar yılın her günü dikimi yapılabilir fidanlardır. Dikim yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, kök kısmında birikmiş olan toprak kütlesini dağıtmadan ve kökü çıplak bırakmadan dikmektir, bu kurallara riayet edildiği sürece fidanınızın tutması için yeterli işlemleri yerine getirmişsiniz demektir. Dikim işlemi devam ederken kökler kıvrılıp, dönmemeli, toprakta hava boşluğu kalması için özen gösterilmeli ve  sığ yada derin dikilmemelidir. Dikimi yapılacak fidanın 20 cm’ den uzun olan kökleri önceden kesilmelidir. Tüplü ve kaplı fidanlar bulundukları kaplarından mutlaka çıkarılmalı ve sonra dikilmelidir. Sert kış şartlarının yaşandığı mevsimlerde donl olayından fidanınızın etkilenmemesi için dikim yapmayınız.  Boylu fidanların rüzgara maruz kalıp kırılmasını önlemek için sert bir sopa yada demir çubuğa bağlanması uygun olur.

–  Bir yaşında veya daha büyük fidanlar ibreli fidanlar olarak adlanrılırlar. Bir yaşındaki çıplak köklü, yapraklı fidanların dikiminde, dikim için gerekli aletler kullanılır örn; çapa kullanılması yararlı olur. Tüplü veya kaplı fidanların dikiminde ise fidanlarda dikket edilmesi gereken bazı ana özellikler vardır. Kök yapısı, yaş ve boy durumuna göre açılacak uygun boyutlardaki çukurlara yerleştirilmesi, toprağın sıkıştırılmasına ve can suyu verilmesine dikkat edilmelidir.

Fidan dikimi dört farklı işlemden oluşur

Önce çapa veya bel küreği ile, dikilecek tüplü veya kaplı fidanın kök boğazı seviyesine gelecek derinlik ve genişlikte bir çukur açın. Dikim çukurunun kök çapından 50-60cm daha geniş ve derin olmasında yarar vardır. Yani dikim çukurunuzun ölçüleri 60cmX60cm genişliğinde 80cm derinliğinde olması ideal olandır. Bu işleme önem gösterilmesi gerekmektedir. Çukur açılırken üst toprak ile alt toprağı ayırınız.

–  Çukurun dibine 2 kürek kadar yanmış ahır gübresi ilave edip toprakla karışmasını sağlayın. Fidan tüplü/topraklı ise toprağın dağılıp parçalanmamasına dikkat edin. Kök sisteminin yırtılması sonradan kurumasına sebep olabilir.Fidanı düzgün bir biçimde çukura yerleştirin.

–  Toprağı yavaş yavaş çukura doldurun. Fidan aşılı ise aşı bölgesinin toprağın altında kalmamasına özen gösteriniz. Genellikle mevcut toprak seviyesinin korunması gerekir.

–  Fidan dikmek her ne kadar basit bir işlem olarak algılansada, sadece dikmek yetrli olmaz. Fidanınız için gerekli olan can suyunu vermeyi asla unutmayın. Çünkü kuru bir toprak, fidanınızın kök kısmından alacağı vitaminden mahrum kalmasına neden olacaktır.

”Temiz hava, bol oksijen ve sağlıklı nesiller için sizde bir fidan dikin”.

2 Yorum

  • bence fidan dikimine gereken önem fazlasıyla verilmeli.örnegin ben okuldaki tema grubuna üye oldum,grup üyeleriyle birlikte her hafta sonu fidan dikmeye gidiyoruz.sizlerde bu ve benzeri gruplara üye olabilirsiniz. . .

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 0

  • ben ce güzel fidan dikmek

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 1 Thumb down 0