Fidan nasıl dikilir

Fidan nasıl dikilir

0.0 (0 oy)
Fidan dikmek ve ağaç olduğunu görmek istiyorsunuz. Peki hangi koşullarda ve ne tür işlemler ile yapılan fidan dikimi doğru sonuç verir?  Sağlıklı yetişme dönemi olması için nelere dikkat etmelisiniz, bir fikriniz var mı?

İşte size fidan dikimi hakkında yararlı bilgiler;

-  Öncelikle fidan dikmek istediğiniz yeri belirleyin ve fidanınızı o bölgeye nakledin. Dikim ve dikim sonrasında iyi bir bakımda fidanınız için çok önemlidir. Bazı fidanlar dikim mevsimi gözetmektedir, fidanların uykuda olduğu Kasım-Nisan ayları, çıplak köklü fidanlar için ekim yapılacak belirli ve kısıtlı ayladır.

-  Birde tüplü fidanlar vardır ki, bu tür fidanlar yılın her günü dikimi yapılabilir fidanlardır. Dikim yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, kök kısmında birikmiş olan toprak kütlesini dağıtmadan ve kökü çıplak bırakmadan dikmektir, bu kurallara riayet edildiği sürece fidanınızın tutması için yeterli işlemleri yerine getirmişsiniz demektir. Dikim işlemi devam ederken kökler kıvrılıp, dönmemeli, toprakta hava boşluğu kalması için özen gösterilmeli ve  sığ yada derin dikilmemelidir. Dikimi yapılacak fidanın 20 cm' den uzun olan kökleri önceden kesilmelidir. Tüplü ve kaplı fidanlar bulundukları kaplarından mutlaka çıkarılmalı ve sonra dikilmelidir. Sert kış şartlarının yaşandığı mevsimlerde donl olayından fidanınızın etkilenmemesi için dikim yapmayınız.  Boylu fidanların rüzgara maruz kalıp kırılmasını önlemek için sert bir sopa yada demir çubuğa bağlanması uygun olur.

-  Bir yaşında veya daha büyük fidanlar ibreli fidanlar olarak adlanrılırlar. Bir yaşındaki çıplak köklü, yapraklı fidanların dikiminde, dikim için gerekli aletler kullanılır örn; çapa kullanılması yararlı olur. Tüplü veya kaplı fidanların dikiminde ise fidanlarda dikket edilmesi gereken bazı ana özellikler vardır. Kök yapısı, yaş ve boy durumuna göre açılacak uygun boyutlardaki çukurlara yerleştirilmesi, toprağın sıkıştırılmasına ve can suyu verilmesine dikkat edilmelidir.

Fidan dikimi dört farklı işlemden oluşur- Önce çapa veya bel küreği ile, dikilecek tüplü veya kaplı fidanın kök boğazı seviyesine gelecek derinlik ve genişlikte bir çukur açın. Dikim çukurunun kök çapından 50-60cm daha geniş ve derin olmasında yarar vardır. Yani dikim çukurunuzun ölçüleri 60cmX60cm genişliğinde 80cm derinliğinde olması ideal olandır. Bu işleme önem gösterilmesi gerekmektedir. Çukur açılırken üst toprak ile alt toprağı ayırınız.-  Çukurun dibine 2 kürek kadar yanmış ahır gübresi ilave edip toprakla karışmasını sağlayın. Fidan tüplü/topraklı ise toprağın dağılıp parçalanmamasına dikkat edin. Kök sisteminin yırtılması sonradan kurumasına sebep olabilir.Fidanı düzgün bir biçimde çukura yerleştirin.-  Toprağı yavaş yavaş çukura doldurun. Fidan aşılı ise aşı bölgesinin toprağın altında kalmamasına özen gösteriniz. Genellikle mevcut toprak seviyesinin korunması gerekir.-  Fidan dikmek her ne kadar basit bir işlem olarak algılansada, sadece dikmek yetrli olmaz. Fidanınız için gerekli olan can suyunu vermeyi asla unutmayın. Çünkü kuru bir toprak, fidanınızın kök kısmından alacağı vitaminden mahrum kalmasına neden olacaktır.''Temiz hava, bol oksijen ve sağlıklı nesiller için sizde bir fidan dikin''.