Fırında alabalık nasıl yapılır ?

Fırında alabalık nasıl yapılır ?

Balık çeşitleri arasında yer pek çok balığı fırında pişirerek daha lezzetli bir yemek haline getirebilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Balık çeşitlerinden en çok sevilen balık çeşidimizden biriside bildiğiniz gibi alabalık'dır.

Alabalık mangalda verdiği tadına tanıklık ettiyseniz eğer muhakkak birde fırında tadına bakmalı ve denemelisiniz. Alabalık adetimizin fırında yapacağımız için en azından 4 tane olması gerekmektedir.

Öncelikle 4 alabalığımızı tatlı suyun altında iyice temizliyoruz ve alabalıkların sularının süzülmesi için bekletiyoruz.

Fırında alabalık nasıl yapılır ?

Alabalıklarımız beklerken bizde tepsimize koyacağımız şekilde patates ve soğan dilimleri hazırlıyoruz bunları halka şeklinde hazırlayabilirsiniz.

Bu sıradada alabalıklarımızın suları süzülüyor ve süzülme işlemi bitince sıvı yağ ilave edilmiş olan tepsimize 4 adet alabalığımızı ön arka ön arka şeklinde yatırıyoruz.

Üzerlerine yarımşar limon dilimleri diziyoruz. Daha sonra hazırlamış olduğumuz patates ve soğan dilimlerimizi tepsimizin yanına diziyoruz.1 çay bardağı kadar sıvı zeytinyağını balıklarımızın üzerine ilave ediyoruz.

Balıklarımızın ortalarınada biberlerimizi koyduktan sonra balıklarımızı tepsimize gönderiyoruz.

190 Derecede 45 dakika bekledikten sonra balıklarımızı yanlarına dizmiş olduğumuz patates ve soğanlarla birlikte salata hazırlayarak servise hazır hale getirebilirsiniz.

Malzemerlimiz :

4 Adet alabalık
5 Adet soğan
5 Adet patates
2 Adet Limon
1 çay bardağı zetinyağı