Fırında Bıldırcın Dolması Nasıl Yapılır ?

Fırında Bıldırcın Dolması Nasıl Yapılır ?

Türk mutfağına ait olan bıldırcın dolmasının geçmişi Osmanlı döneminde mutfaklara kadar uzanabilmektedir.
0.0 (0 oy)
Fırında bıldırcın dolması türklerin kendisine ait olan bir yemektir.Köken olarak baktığımızda bu yemek ihtişamlı Osmanlı mutfaklarında hazırlandığına tanıklık ediyoruz. Gerekse sağlıklı gereksede bi o kadarda lezzetli menünüze rek verebilecek bir yemektir.

Selçuklu padişahlarınca av dönüşü yapmılan ziyafetlerde bu yemeklerin padişahların yediğinin biliyor muydunuz? tam sultanlara layık bir lezzet için hemen kollarımızı sıvayalım.

Öncelikle Bıldırcınlarımızı, derisi korunmak suretiyle temizleyip kemiklerinden ayırıyoruz.

Fırında Bıldırcın Dolması Nasıl Yapılır ?

Kızgın tavamızda çam fıstıkları ile kuru soğanları pembeleşinceye kadar kavruyoruz.Mantarlarımızıda da eklendikten sonra biraz daha kavurmaya devam ediyoruz.

Ayrı bir tavada'da, Küp şeklinde doğramış olduğumuz tost ekmekleri, kavrulan karışımın içine katılır. Kuş üzümü ve maydanoz ilave ediliyoruz.

Tuzunu ve biberi de ilave ettikten sonra harcımız hazırlanmış oluyor. Daha sonra, temizlenmiş bıldırcının içine harcımızdan ekliyor ve bir çuvaldız yardımı ile dikiyoruz.

Harcı eklenmiş bıldırcınlarımızın, kızgın tavamızda 2 dakika onlu arkalı kızartıldıktan sonra, 160 derecelik fırında yaklaşık olarak 10 dakika kadar pişmeye bırakıyoruz.

Garnitürümüzü hazırlamamız için bu sırada zamanımızda doğmuş oluyor. Kırmızı lahana, kırmızı soğan, elma sirkesi, kimyon tohumu ve bal kısık ateşte 25 dakika kavrulur.

Sos için, bıldırcın suyu, vişne reçeli, vişne suyu, bal, seker, anason, kakule ve zahterden oluşan karışım 15 dakika çektirilerek bıldırcın sosu elde edilir.

Sos süzülür ve içine sultan üzümleri konularak 5 dakika daha kaynatılır. Fırında pişen bıldırcın dolması, garnitürü ve sosu ilave edildikten sonra servise hazırdır.


Malzemelerimiz :
4 Adet bıldrcın

Harcı için :
60 gr. tost ekmeği
80 gr. Kuş üzümü
80 gr. çam fıstığı
150 gr. padişah mantarı
80 gr. kuru soğan
40 gr. Maydanoz
120 gr. bıldırcın eti
Garnitürü icin;
1 adet orta boy kırmızı lahana
2 adet kırmızı soğan
100 gr. Bal
90. gr şeker
15 gr. Zeytinyağı
60 gr. elma sirkesi
15 gr. Kimyon
Sos icin;
350 gr. bıldırcın suyu
100 gr. vişne reçeli
250 gr. vişne suyu
15 gr. Anason
10 gr. Kakule
15 gr. Zahter
80 gr. Sultaniye üzümü
20 gr. üzüm sirkesi
10 gr. Şeker

Salata için;

80 gr. Endivyen
100 gr. Pastırma