Fırında patates nasıl yapılır

Fırında patates nasıl yapılır

Patates tüketmeyi seviyorsanız daha farklı şekillerde patates tüketmeye başlayabilirsiniz. Sadece haşlama ve kızatma olarak tüketilmeyen patatesi fırında hazırlayarak da lezzetli bir şekilde yiyebilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Fırında Patates

Patates yemekleri insanlar için vazgeçilmezdir. Nedeni bilinmediği gibi, patates yemeklerini insanlar oldum olası hep sevmişlerdir. Aslında hem kolay yapılırlığı, hem de tadı bakımından sevilmesi çok normaldir. Özellikle fırında patates yemekleri bir çok insanın hoşuna gitmektedir. Günümüzde bir çok aile sık sık fırında patates yemeğini yemektedir. Gerçek anlamda tadı muhteşem olan bu yemek türünü kesinlikle sizlere de tavsiye ediyoruz.

Gerekli Malzemeler

300 Gram Yağsız Kıyma
1 Kilo Patates
250 Gram Kaşar
Soğan
Domates
Karabiber
Tuz

Hazırlanışı

İlk olarak patatesler bir tencerede haşlanır. Haşlanmış patatesleri güzelce ezerek püre haline getiriniz. Daha sonra soğan, kıyma, yeşil biber, karabiber ve tuzu güzelce kavurunuz. Püre haline getirmiş olduğumuz patatesleri elimizle yuvarlayarak ortasını çukurlaştıralım. Yuvarladığımız ve çukurlaştırdığımız patateslerin içerisine kavurduğumuz karışımları yerleştirerek ağzını patates ile kapatalım. Daha sonra toplar haline getirdiğimiz patatesleri yağlı bir tepsiye sürerek fırına verelim. Sıcak olarak servis yapınız.

Afiyet Olsun..