Fırınlanmış Makarna Nasıl Yapılır ?

Fırınlanmış Makarna Nasıl Yapılır ?

Makarna çoğu insanın vazgeçemediği lezzetler arasında yer alıyor. Neredeyse herkesin kolay bir şekilde hazırlayabildiği makarnalar aynı zamanda fırında pişirilerekte hazırlanabiliyor.
0.0 (0 oy)
Makarnayı fırında kızarmış bir şekilde yemek son derece lezzetlidir. Fırınlanmış Makarna tarifi kolaydır ve çok leziz olan bu yemeği ortaya koymak da bir o kadar basittir.

Beş kişilik bir fırınlanmış makarnanın malzemelerinin hazırlanması 10 dakika, fırında pişirilmesi ise 20 dakikadır. Ortalama 30 dakikada çok lezzetli bir fırınlanmış makarnaya sahip olabilirsiniz.

Fırınlanmış Makarna Nasıl Yapılır ?

Fırınlanmış Makarna için gerekli malzemeler bir paket Fırın makarna, üç çorba kaşığı rendelenmiş beyaz peynir, üç çorba kaşığı rendelenmiş Kaşar peyniri, tercihe göre yarım paket Margarin veya tereyağı, dört çorba kaşığı Un, üç tane Yumurta, 5 su bardağı Süt, bir tatlı kaşığı Tuz, bir tatlı kaşığı Karabiber ve bir litre sıcak su şeklindedir.

Bütün malzemeler hazırsa Fırınlanmış makarna tarifinin hazırlığına geçilebilir. Öncelikli olarak 1 litre su tencerede kaynatılmalıdır.

Kaynayan suyun içine fırın makarna dökülerek 7 dakika boyunca karıştırılmalı ve haşlanmalıdır. Fırınlanmış Makarnaya asıl lezzetini veren üzerindeki Beşamel Sosudur.

Beşamel sosu hazırlamak için ayrı bir tencerede tercihe göre yarım paket margarin veya tere yağ eritilmelidir.

Üzerine dört çorba kaşığı un ilave edilerek 3 dakika boyunca karıştırılması, belli bir kıvama gelince üzerine süt ilave edilerek karıştırılmaya devam edilmelidir.

Sos hazır olunca tencerenin altı kapatılmalıdır. Haşlanması tamamlanan Makarnalar süzüldükten sonra soğuk suda yıkanmalıdır.

Hemen ardından derin bir kaba dökülen makarnaların beklemeye alınmalıdır. Hazırlamış olduğunuz beşamel sosun üzerine üç yumurta kırılmalı ve güzelce karıştırılmalıdır.

Sosun bu son halinin yarısı beklemeye alınan makarnanın üzerine dökülmelidir. Buna ilaveten bir tatlı kaşığı karabiber ve üç çorba kaşığı rendelenmiş beyaz peynir eklenerek makarnaya yedirilmelidir.

Bu karışı yapışmaması için yağlanan borcama yerleştirin. Geriye kalan beşamel sosu işte bu noktada borcamdaki makarnanın üzerine dökün ve eşit miktarda dağıtın.

Son olarak üzerine rendelenmiş kaşarın üç çorba kaşığı şeklinde dökün. Fırınlanmış makarna tarifine başlarken ısıtılarak hazırda bekletilen fırında 200 derece ısıda makarnayı bekletin ve üzeri kızarınca fırından çıkarın. Bu işlem yaklaşık 20 dakika sürecektir. Afiyet olsun.