2003 bmw 325i ambient temperature sensor location ambien no prescription ambien 10 mg scored

generic valium 5mg buy valium purchase valium canada

generic xanax 11 buy xanax online how to take xanax bars

ways get high tramadol buy tramadol online tramadol for pain in cats

long does tramadol overdose take buy tramadol online tramadol hcl 50mg tab abuse

buy retin a from usa where can you buy retin-a retin-a cream minoxidil

soma outlet online buy soma soma san diego age requirement

Genel|07 Temmuz 2010 02:25

Futbol nasıl bulundu

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...


Bugün top diye adlandığımız yuvarlak cisim, eski zamanlarda daha farklı şekillerde karşımıza çıkarak çeşitli sporcuların duvar figürlerinde resmedildiği ve futbolun çok eski bir zamandan beri var olduğu ortaya çıkıyor.

Mısır’da Merruka mezarlığındaki duvar resimlerinde çeşitli sporcu figürlerinin yanı sıra top oynayan insan şekillerine de rastlanması bunun en büyük kanıtıdır. Mısır’ın kurak iklimi sayesinde bu oynanılan topların bazıları şu anda müzelerde saklanmaktadır. Kahire, Berlin ve Londra ‘da ki müzelerde barındırılan bu sıkıca dokunmuş ve 7.5 santim çapında olup ketenden yapılmış zikzak dikilişleri ile 2500 yıl öncesine aittir.


Mısır’ın öncesinde bulunan bu top oynayan sporcu figürlerinden önce ise Çin’de İmparator Haung-ti’nin askerlerine bir top yardımıyla iki mızrak ile çeşitli aşamalar yaparak askerlerini eğitmiştir. Bu hareketlerinin sürekli yaparak çevikliği sağlayan bir çalışma olduğu eski Çin kaynaklarında geçmektedir. Aynı şekilde Çin kaynaklarında milattan sonraki yıllarda Cheng-Ti zamanında topu pagotların üstünden atarak aşırabilen Chang-Fu ve Wan Ch’son ‘un halk arasında sevilen ve bu nedenle övgü dolu sözler ile nitelendirildiklerinden sözler edilmektedir.

3 Yorum

  • qünümüzde futboL eskiye qöre daha da modernlenşti.eskiden qüç daha da ön pLandayken şimdiLerde teknik ön pLana çıktı.messi ve c.ronaldo bu qrubun başında qeLiyor :)

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • aman keşke hiç bulunmasaymış, babam bütün gün futbol izliyordu, evlendik kurtulduk dedik şimdi de eşim bütün gün futbol izliyor

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • salakca

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0