Futbol nasıl bulundu

Futbol nasıl bulundu

0.0 (0 oy)

Bugün top diye adlandığımız yuvarlak cisim, eski zamanlarda daha farklı şekillerde karşımıza çıkarak çeşitli sporcuların duvar figürlerinde resmedildiği ve futbolun çok eski bir zamandan beri var olduğu ortaya çıkıyor.

Mısır’da Merruka mezarlığındaki duvar resimlerinde çeşitli sporcu figürlerinin yanı sıra top oynayan insan şekillerine de rastlanması bunun en büyük kanıtıdır. Mısır’ın kurak iklimi sayesinde bu oynanılan topların bazıları şu anda müzelerde saklanmaktadır. Kahire, Berlin ve Londra ‘da ki müzelerde barındırılan bu sıkıca dokunmuş ve 7.5 santim çapında olup ketenden yapılmış zikzak dikilişleri ile 2500 yıl öncesine aittir.


Mısır’ın öncesinde bulunan bu top oynayan sporcu figürlerinden önce ise Çin’de İmparator Haung-ti’nin askerlerine bir top yardımıyla iki mızrak ile çeşitli aşamalar yaparak askerlerini eğitmiştir. Bu hareketlerinin sürekli yaparak çevikliği sağlayan bir çalışma olduğu eski Çin kaynaklarında geçmektedir. Aynı şekilde Çin kaynaklarında milattan sonraki yıllarda Cheng-Ti zamanında topu pagotların üstünden atarak aşırabilen Chang-Fu ve Wan Ch’son ‘un halk arasında sevilen ve bu nedenle övgü dolu sözler ile nitelendirildiklerinden sözler edilmektedir.