ambien generic 5mg buy ambien online no prescription ambient occlusion blender cycles

tramadol hcl 10 mg tramadol generic tramadol hcl 50 mg with alcohol

buy tramadol online from usa buy tramadol online without a prescription tramadol otc costa rica

tramadol 325 mg street price buy tramadol online buy tramadol american express

cuidado del medio ambiente en ingles buy ambien online no prescription ambien 79

best high tramadol buy tramadol online no prescription what can i do to help with tramadol withdrawal

erin soma san diego buy soma soma drug forum

Genel|07 Temmuz 2010 02:25

Futbol nasıl bulundu

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...


Bugün top diye adlandığımız yuvarlak cisim, eski zamanlarda daha farklı şekillerde karşımıza çıkarak çeşitli sporcuların duvar figürlerinde resmedildiği ve futbolun çok eski bir zamandan beri var olduğu ortaya çıkıyor.

Mısır’da Merruka mezarlığındaki duvar resimlerinde çeşitli sporcu figürlerinin yanı sıra top oynayan insan şekillerine de rastlanması bunun en büyük kanıtıdır. Mısır’ın kurak iklimi sayesinde bu oynanılan topların bazıları şu anda müzelerde saklanmaktadır. Kahire, Berlin ve Londra ‘da ki müzelerde barındırılan bu sıkıca dokunmuş ve 7.5 santim çapında olup ketenden yapılmış zikzak dikilişleri ile 2500 yıl öncesine aittir.


Mısır’ın öncesinde bulunan bu top oynayan sporcu figürlerinden önce ise Çin’de İmparator Haung-ti’nin askerlerine bir top yardımıyla iki mızrak ile çeşitli aşamalar yaparak askerlerini eğitmiştir. Bu hareketlerinin sürekli yaparak çevikliği sağlayan bir çalışma olduğu eski Çin kaynaklarında geçmektedir. Aynı şekilde Çin kaynaklarında milattan sonraki yıllarda Cheng-Ti zamanında topu pagotların üstünden atarak aşırabilen Chang-Fu ve Wan Ch’son ‘un halk arasında sevilen ve bu nedenle övgü dolu sözler ile nitelendirildiklerinden sözler edilmektedir.

3 Yorum

  • qünümüzde futboL eskiye qöre daha da modernlenşti.eskiden qüç daha da ön pLandayken şimdiLerde teknik ön pLana çıktı.messi ve c.ronaldo bu qrubun başında qeLiyor :)

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • aman keşke hiç bulunmasaymış, babam bütün gün futbol izliyordu, evlendik kurtulduk dedik şimdi de eşim bütün gün futbol izliyor

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • salakca

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0