Gitar Teli

Gitar Teli

Gitarların üretildikleri ağaçlardan sonra en önemli parçalarından birisi telleridir. Gitardan tüm sesi alabilmenizi sağlayan parçalar gitar telleridir.
0.0 (0 oy)
Gitar'ın vazgeçilmez unsurlarından biri de telleridir ve gitarın sesine etkisi açısından, gitarın ağacından sonra en önemli kısmıdır. En yaygın bilinen gitar çeşitlerinde genel olarak altı adet tel bulunmaktadır ki bunlar akustik ve klasik gitarlardır. Ancak altı telli olması bir mecburiyet değildir çünkü 4 , 7 ve 12 telli gitarlar da mevcuttur. Ve hatta bazı özel yapım gitarlarlarda değişik sayıda tel bulunmaktadır.Gitar telinin yapısı
Gitar telleri, ince bir telin ya da ipliğin başka bir tel tarafından örülmesiyle oluşur. Yani temelini oluşturan bir telin etrafında sarılmış başka bir tel bulunmaktadır.
Klasik gitar ve flamenko gitarların bas tellerinde, telin temelini oluşturan kısım bir çeşit iplikten üretilmiştir. Tiz teller ise özel bir çeşit misinadır. Akustik, elektrik ve bas gitarlarda ise çelik bir telin etrafını daha kalın bir tel sarmaktadır. Yani temel yapısı yine çeliktir.Gitar tellerinde "tension" özelliği
Yukarıda bahsettiğimiz sarım farklılıklarından ötürü, gitar teli özelliklerinde sertlik, yumuşaklık ve ses gücü açısından farklılıklar oluşmaktadır. Bunları ifade edebilmek için de Extra Light Tension, Light Tension, Normal Tension, Hard Tension şeklinde terimler kullanılmıştır.

"Tension" yani tansiyon terimi, gitar telinin kalınlık farkına göre daha rahat ya da zor çalınması şeklinde değerlendirilebilir. Bir telin tansiyon değeri yükseldikçe, o telin ses şiddeti de aynı oranla artmaktadır.

Gitar tellerini kalınlık bakımında temel olarak 4 grupta toplayabiliriz:

  • Extra Light Tension - Ekstra İnce Tansiyon

  • Light Tension - İnce Tansiyon

  • Normal Tension - Normal Tansiyon

  • Hard Tension - Yüksek Tansiyon


Gitarınıza tel alırken dikkat edilmesi gerekenler
Gitar teli alırken amacınıza uygun teller seçmeyi unutmayın. Eğer amacınız kayıt almak ise ömürleri daha kısa ancak ses kaliteleri daha yüksek telleri tercih edin. Eğer hobi amaçlı çalıyorsanız ve ekonominizi uzun vadede etkilemek istemiyorsanız, ömürleri uzun ancak ses kaliteleri daha düşük olan telleri tercih edin. Şayet performans için gitar teli arıyorsanız, sizi yoracağını düşünerek Light ve Extra Light Tension telleri tercih edebilirsiniz.