Göğüs ağrısı neden olur?

Göğüs ağrısı neden olur?

Göğüs bölgesinde zama zaman meydana gelen ağrılar belirli hastalıkların habercisi olabilir.
0.0 (0 oy)
Göğüs ağrısını pek çok nedeni olabilir. Halk arasında göğüs ağrısını kalp ağrısı sanıp pek çok göğsünde ağrı olup da telaşlananların sayısı bir hayli çoktur. Halbuki ağrılar göğüs de bulunan pek çok organdan birinden kaynaklanıyor olabilir. Her göğüs ağrısı kalbe bağlı olamayacağı gibi, kalp ağrıları göğüsle sınırlı kalmaz; bazen kollara, bazense karın bölgesine ve boyna yayılır.

göğüs ağrılarının nedenleri

Göğüs ağrılarının oluştuğu her durumda mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Hekim ağrıyı tanır ve kalp ile bir ilgisi var mı yok mu teşhis edebilir. Göğüs ağrısının kalp ile bir alakası var ise bu bir kalp krizi habercisi de olabilir. Riskli gruplar göğüs ağrısını tetikleyecek yorucu spor ve ya egzersizlerden, soğuk hava, ağır yemekler ve stresten uzak durmalıdırlar.

Göğüs ağrısı aynı zamanda göğüs anjini olarak da bilinir. Bir ya da birden fazla kroner atardamarın geçici olarak tıkanması nedeni ile oluşmaktadır. Bu tıkanıklık nedeni ile oluşan ağrı genelde dinlenerek geçer ya da atardamarları açan özel ilaçlar ile hafifleyebilir. Kendiliğinden de yok olabilir.