Göğüs kanseri nasıl anlaşılır

Göğüs kanseri nasıl anlaşılır

Herhangi bir belirti göstermeden uzun süre birlikte yaşayabileceğiniz göğüs kanserinin erken teşhis edilmesi oldukça önemlidir.
0.0 (0 oy)
Kadınların korkulu rüyası olan göğüs kanseri genellikle kadınlar tarafından doktor kontrolü olmadan anlaşılır. Erken teşhisin çok önemli olduğu göğüs kanserinde tedavi de son yıllarda farklı çözümler bulunmuştur.

Sağlık bakanlığının son yayınladığı bildiriye göre kadınların göğüs kanserine karşı kendilerini kontrol etme yaşı 20 olarak belirlendi. 20 yaşından sonra her kadın bir aylık zaman aralıkları ile göğüslerini kansere karşı kontrol etmeli.

Bilim çevrelerine göre kadınlar kendini kontrol ederken bazı dönemleri dikkate almalılar.

Göğüs kanseri nasıl anlaşılır

Örneğin adet gören kadınlar kontrolü adet döneminin bitiminden itibaren 5 ile 7. gün arası yapmalılar.

Menopoz kadınlar ise her ayın aynı günü yapmalılar. Emziren kadınlar sütü tamamen boşalttıktan sonra, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarsa her yeni ilaç kutusuna başlamadan önceki gün kontrol yapmalılar.

Klinikte muayene ise 20-39 yaş arasında 3 yılda bir, 40 yaşından itibaren yılda bir yapılmamalı. Bu kontrolün 40 yaşından sonra her yıl aynı aylarda yapılması muayenenin takibi açısından önemlidir.

40-50 yaş arası kadınlarda mamografi çekimi de önemlidir. 40 yaşından sonra riske göre her yıl veya 2 yılda bir yapılması gereken mamografi, 50 yaşından sonra her yıl çektirilmeli. Mamografi bazen yanıltabilir ancak elle muayenede kadınlar çok daha iyi sonuçlar alırlar.

Dokunarak inceleme en iyi tetkik yöntemlerinden biridir. Bu yöntemde ellerinizle göğüslerinizin üstünde yuvarlaklar çizin.

Parmaklarınızın iç yumuşak taraflarını kullanın. Kadınlar içgüdüsel olarak sertlikleri rahatlıkla hissederler.

Eğer bir sertlik hissetmiyorsanız göğüs uçlarınızı okşayarak sıkın. Akıntı olup olmadığını kontrol edin.

Akıntı varsa göğüs içi bir kistten kaynaklanması muhtemeldir. Yatarak kontrolde koltuk altınıza bir yastık koyun ve göğsünüzü sıkıştırın.

Göğsünüzün bu bölgesinde sertlik olup olmadığına bakın. En son da göğüs ucunuzu sıkıp akıntı olup olmadığını kontrol edin.

Ayakta muayene de ise kontrol edeceğiniz göğsünüze yakın olan kolunuzu başınızın üstüne koyunve göğsünüzü diğer elinizle kontrol edin.