Gökkuşağı nasıl oluşur

Gökkuşağı nasıl oluşur

Bilimsel olarak güneş ışınlarının yağmur damlaları ve sis bulutları ile olan bir yansıması şeklinde açıklanan gökkuşağı, en güzel doğal harikalar arasında yer alıyor.
0.0 (0 oy)
Dünyanın en güzel olaylarından biri olan gökkuşağının nasıl oluştuğu her merak edilen bir konudur. Bazen tek gökkuşağı görülürken bazen iki farklı gökkuşağı da aynı anda görülebilir.  Gökkuşağı oluşumu meteorolojik bir durumdur. Ancak yüzyıllar içinde gökkuşağı hakkında bir çok farklı efsane ortaya atılmış durumda.

Gökkuşağının bilimsel olarak oluşumu güneş ışınlarının yağmur damlaları veya sis bulutlarından yansıyıp ışığı kırmasıdır. Bu ışık kırılması renk tayfını meydana getirir ve bu şekil bir yay halinde görülür. Gökkuşağında 7 farklı renk görülebilir. Bunlar kırmızı, turuncu, yeşil, mavi ve mordur.

Çıplak gözle fark edilmesi zor da olsa gökkuşağının bir çok türü mevcuttur. Bunların çoğu bilimsel inceleme ile birbirinden ayrılabilir.

Birinci gökkuşağı denen tür en çok rastlanan gökkuşağıdır. Bu gökkuşağını diğer türlerden ayıran temel fark kırmızının dış tarafta morun ise iç tarafta olmasıdır. Renkler bir sıra ile dizilir. Sırasıyla kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, turkuaz, mavi ve mor görülür.

İkinci gökkuşağı çok az görülen bir istisnadır. İkinci gökkuşağının ışığı birinciye göre oldukça azdır. Bu gökkuşağında kırmızı en işte, mor ise en dıştadır. Renkler dıştan içe mor, mavi , turkuaz, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı olarak dizilir.

gökkuşağı nasıl oluşur

Bunların dışında küçük kuşaklar da mevcuttur. Bunların bazılarında sadece kırmızı, bazılarında ise kırmızı-yeşil renk bandı görülür. Çoğunlukla büyük gökkuşaklarının içinde bulunurlar.

Gökkuşağının büyük olması damlaların da büyük olması ile bağıntılıdır. Büyük damlaların meydana getirdiği kuşaklar daha parlak ve renk ayrımı belirgin olanlardır.

Gökkuşağı yeryüzünden bir kuşak şeklinde görülür. Ancak bir uçaktan veya dağ tepesinden gökkuşağı  konisi denilen çember şeklinde seçilebilir.

Gökkuşağı ile ilgili en bilinen efsane kuşağın bittiği yerde bir hazine olduğudur. Bazı bölgelerde gökkuşağının altından geçmenin cinsiyet değiştirme ile sonuçlandığına inanılır.