xanax nursing xanax 2mg xanax recreational use

tramadol 50 mg ingredients buy tramadol online without a prescription tramadol high stories

there drug test soma soma price soma backless bras

hydrocodone dosage cough suppressant what is hydrocodone hydrocodone 10-500 tab

cheap generic xanax alprazolam 0.5mg xanax drug with alcohol

stare into valium colored skies order valium online oxy and valium bluelight

ambien side effects women ambien 10 mg ambien withdrawal joint pain

tramadol 50 mg what is it used for tramadol 50 tramadol with hydrocodone allergy

best high valium diazepam online buy valium from india

street value of 10mg ambien ambien without prescription ambien cr how long does it last

Genel|21 Ağustos 2011 22:00

Gökkuşağı nasıl oluşur

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Dünyanın en güzel olaylarından biri olan gökkuşağının nasıl oluştuğu her merak edilen bir konudur. Bazen tek gökkuşağı görülürken bazen iki farklı gökkuşağı da aynı anda görülebilir.  Gökkuşağı oluşumu meteorolojik bir durumdur. Ancak yüzyıllar içinde gökkuşağı hakkında bir çok farklı efsane ortaya atılmış durumda.

Gökkuşağının bilimsel olarak oluşumu güneş ışınlarının yağmur damlaları veya sis bulutlarından yansıyıp ışığı kırmasıdır. Bu ışık kırılması renk tayfını meydana getirir ve bu şekil bir yay halinde görülür. Gökkuşağında 7 farklı renk görülebilir. Bunlar kırmızı, turuncu, yeşil, mavi ve mordur.

Çıplak gözle fark edilmesi zor da olsa gökkuşağının bir çok türü mevcuttur. Bunların çoğu bilimsel inceleme ile birbirinden ayrılabilir.

Birinci gökkuşağı denen tür en çok rastlanan gökkuşağıdır. Bu gökkuşağını diğer türlerden ayıran temel fark kırmızının dış tarafta morun ise iç tarafta olmasıdır. Renkler bir sıra ile dizilir. Sırasıyla kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, turkuaz, mavi ve mor görülür.

İkinci gökkuşağı çok az görülen bir istisnadır. İkinci gökkuşağının ışığı birinciye göre oldukça azdır. Bu gökkuşağında kırmızı en işte, mor ise en dıştadır. Renkler dıştan içe mor, mavi , turkuaz, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı olarak dizilir.

gökkuşağı nasıl oluşur

Bunların dışında küçük kuşaklar da mevcuttur. Bunların bazılarında sadece kırmızı, bazılarında ise kırmızı-yeşil renk bandı görülür. Çoğunlukla büyük gökkuşaklarının içinde bulunurlar.

Gökkuşağının büyük olması damlaların da büyük olması ile bağıntılıdır. Büyük damlaların meydana getirdiği kuşaklar daha parlak ve renk ayrımı belirgin olanlardır.

Gökkuşağı yeryüzünden bir kuşak şeklinde görülür. Ancak bir uçaktan veya dağ tepesinden gökkuşağı  konisi denilen çember şeklinde seçilebilir.

Gökkuşağı ile ilgili en bilinen efsane kuşağın bittiği yerde bir hazine olduğudur. Bazı bölgelerde gökkuşağının altından geçmenin cinsiyet değiştirme ile sonuçlandığına inanılır.