Gökkuşağı nasıl oluşur?

Gökkuşağı nasıl oluşur?

Büyük bir doğa olayı olarak görülen gökkuşağı, yağmur yağdıktan sonra güneşin çıkması ile meydana gelen bir doğal güzelliktir.
0.0 (0 oy)
Gökkuşağı hava olaylarına göre ortaya çıkan su ve güneş ışınlarının birleşimiyle gerçekleşen bir ışık olayıdır.

Gökkuşağı yağmur yağdıktan sonra güneşin çıkması ile oluşur. Yağmur ve güneş ikilisi olmadan gökkuşağı ortaya çıkmaz.

Güneş ışınları gökkuşağı oluşumunda yağmur damlalarında kırılması ile gerçekleşiyor. Yağmur damlaları, bildiğiniz prizma görevini üsteliyor ve güneş ışınlarını farklı renklerde görünecek şekilde kırıyor.

Gökkuşağı oluşur?

Gökkuşağında yedi renk vardır. Bu yedi renk ana renkleri içerir. Oysa güneş ışınlarında zaten bu renkler mevcuttur ve gökkuşağı oluştuğunda bu renkler gözle görülür bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Gökkuşağının ilginç detaylarından biri herkese farklı görünüyor olmasıdır. Zaman içerisinde gökkuşağı hakkında hurafeler uydurulsa da gökkuşağının mitolojik bir özelliği yoktur.

Bazı yörelerde gökkuşağının bittiği yerde gömülü altın bulunacağı söylenir. Oysa gökkuşağına doğru yüründükçe o hep aynı mesafede kalır. Çünkü gökkuşağı yeryüzünde değil havada gerçekleşen bir olaydır.

Gökkuşağı en çok ilkbahar mevsiminde özellikle Nisan ayında görülüyor. Bunun için havanın kısa süreli yağış ve sonrasında hemen güneş halinde olması gerekmektedir.