Göz kuruluğu nedenleri

Göz kuruluğu nedenleri

Göz kuruluğu belli birtakım rahatsızlıkların habercisi olabileceği için dikkatli bir şekilde ele alınması gereken bir rahatsızlıktır.
0.0 (0 oy)
Gözlerimiz bizler için en değerli şeylerin başında gelmektedir. Sonuçta insanlar görmediği zaman bu yaşam gerçek anlamda zorlaşacaktır. Bunun için göz sağlığımız bu hayatta her şeyden önde gelmektedir. İnsanlar bazı şeyleri kaybettikleri zaman değerini anlıyorlar. Bu kriterin içerisine kesinlikle gözlerimizde giriyor. Göz sağlığımıza kesinlikle dikkat etmeliyiz. Bir kere kaybettiğimiz zaman görme yeteneğimizi geri gelmeyeceğinden bizim için hayat bir hayli zor olacaktır. Bunun için bu makalemizde anlatacaklarımıza dikkat etmelisiniz.Kuru havalarda sıcaklık yüzünden gözlerimiz kurulaşır. Eğer sıcak havalarda gözlerinizde bulanık görme, ağrı, kaşınma veya yanma hissediyorsanız; göz kuruluğunun nedenidir. Göz kuruluğu aynı zamanda mevsim geçişlerinde de meydana gelmektedir. Bunun için gözünüze kesinlikle dikkatli bakmalı çok sık olmasa da arada bir uzmana gözükmelisiniz.

Kornealar göz yaşı sayesinde tahriş olmamaktadır. Göz yaşları korneaları besleyerek tahriş olmasını engelliyor. Tıpta kornea olarak adlandırılan şeyin adı halk dilinde göz bebeğidir. Göz bebekleri kuruluktan tahriş oldukça insanın kör olmasına bile sebep olabiliyor. Bunun için gözünüzün kesinlikle kuru kalmasını önlemeniz gerekiyor.

Yaşı ilerleyen insanların gözleri zamanla görmemeye başlar genellikle. Bunun tek sebebi gözlerinin kuruması yüzündendir. İnsanın yaşı ilerledikçe göz yaşları azalmaya başlar. Bundan dolayı kornealar tahriş olur ve zamanla gözlerin görmesini engellemeye başlarlar.

Göz kuruluğunu engellemek için uzmanlar şunları söyledi:

-          Kesinlikle çok aydınlık ortamlarda güneş gözlüğü takmalısınız.

-          Sokakta veya kumsalda kesinlikle güne gözlüğü kullanılmalıdır.

-          Bulunduğunuz odanın nem oranını arttırmalısınız.

Bu önlemleri alarak göz yaşlarınızın salgılanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bunlarda yeterli olmazsa en kısa sürede bir uzmana danışmalısınız.