Gripten nasıl korunulur

Gripten nasıl korunulur

Soğuk havaların yaklaşması ile birlikte pek çok insanın sağlığını tehdit eden gripten korunma yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz.
0.0 (0 oy)
Grip ister yaz aylarında olsun ya da genellikle daha fazla görülen şekli ile kış aylarında olsun kişilerin yaşantılarını çok olumsuz şekilde etkileyen bir rahatsızlıktır. Gribin kesin olarak tedavi şekli doktorlar tarafından bile istirahat ile gerçekleşmektedir. İşte yaşanan bu grip vakaları ile sıklıkla karşılaşmak istemeyen kişiler nasıl acaba gripten korunabiliriz ya da gribe yakalandığımızda nasıl kolay bir şekilde atlatabiliriz sorusunun cevabının araştırılması gerekmektedir.

Gribal Enfeksiyon

Grip daha çok solunum yolu ile yerleşen bir virüs olduğundan dolayı gripli olan kişilerin başkalarına da griplerini bulaştırmamak için gerekli bazı detaylara önem vermesi gerekmektedir. Bunlar arasında sayılabileceklerimiz arasında aksırma, tıksırma ve öksürük gibi olaylarda kişinin mutlaka ve mutlaka ağız yolunu kapatması ve mikropların dışarıya kolay bir şekilde erişimini engellemesi gerekmektedir. Eğer yanında bir mendil ya da ağzını kapatacak bir şey dahi yoksa kolunun tersi ile ağzını kapatması doktorlar tarafından önerilmektedir. Yine grip ile daha sık bir şekilde karşılaşan kişiler için ilaç firmaları tarafından kış aylarının başlangıç ayları olan ekim ve kasım aylarında uygulanan etkili tesiri bulunan grip aşası vurdurmakta gribe yakalanma şansını azaltmakta ya da gribin daha kısa sürede iyileşmesine olanak sağlamaktadır.

Gribal Enfeksiyon

Grip için kullanılacak olan gribal enfeksiyonu önleyici etkisi bulunan ilaçlar bu sürede uygun aralıklarla tüketilmelidir. Yine kişinin bu arada bol C vitamini takviyesi alarak vücut direncini arttırması da lazımdır. Özellikle portakal, greyfurt, limon gibi C vitamini açısından yüksek olan meyveler tüketmesi de gribin etkisinin azaltılmasında ve iyileşme sürecinin kısalmasında etkilidir. Grip kişilerin hareketinden tutun da vücut işleyişinin de azalması ile kendisini belli ederek hissettirmektedir. Burun tıkanıklığı, halsizlik, yorgunluk ya da ateş ile bıkkınlık ve huzursuzlukta yaratabildiğinden gripli kişiler gribe yakalanmamak için gerekli tedbirleri kendileri için almaları gerekmektedir.