Güneş yanığı nasıl geçer

Güneş yanığı nasıl geçer

Güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalırsanız cildinizde oldukça acı verici güneş yanıklarının oluşmasına sebep olabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Özellikle yaz aylarında oldukça sık karşılaşılan tedbir güneşlenmenin sonucunda karşı karşıya kalınan güneş yanıkları belirtilerini ilk anda kendini göstermese de ilerleyen zaman içinde güneş lekelerinden, cilt kanserine kadar birçok hayati risk taşımaktadır.  Güneş yanıkları özellikle cildi hassas olan kişiler için oldukça tehlikeli bir durum oluşturabilmektedir. Güneş yanıklarına maruz kalanlar, öncelikle soğuk duş almalılar. Şayet cildinizde su toplama mevcut ise, vücudunuzda kesinlikle açık yara bırakmamalı, üzerini bandajla kapatmalı ve patlatılmamalıdır. Güneş yanıklarının üzerine diş macunu, yoğurt veya yağlı merhemler sürebilirsiniz. Güneş yanıklarından dolayı vücut oldukça su kaybettiğinden, bol bol su tüketmenizde fayda vardır. Cildinizi olabildiğince temiz tutmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Vücudunuzun kısa süreli olarak güneş ışınlarına maruz kalması derinizi besleyebilir fakat uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalmak maalesef cilt kanserine ve cildinizin erken yaşlanmasına neden olmaktadır.  Güneş yanığı belirtileri başladığı zaman gölgeli ve serin yerlerde bulunmaya dikkat etmelisiniz. Kusma ve baş dönmesi gibi durumlarda doktora başvurmanız gerekmektedir.