xanax nursing xanax 2mg xanax recreational use

tramadol 50 mg ingredients buy tramadol online without a prescription tramadol high stories

there drug test soma soma price soma backless bras

hydrocodone dosage cough suppressant what is hydrocodone hydrocodone 10-500 tab

cheap generic xanax alprazolam 0.5mg xanax drug with alcohol

stare into valium colored skies order valium online oxy and valium bluelight

ambien side effects women ambien 10 mg ambien withdrawal joint pain

tramadol 50 mg what is it used for tramadol 50 tramadol with hydrocodone allergy

best high valium diazepam online buy valium from india

street value of 10mg ambien ambien without prescription ambien cr how long does it last

Genel|01 Haziran 2010 21:38

Güzel ve kaliteli bir fotoğraf nasıl çekilir

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Sizlere, doğru tekniklerle iyi bir fotoğraf nasıl çekilir onu gösterirken detaylı ve işinize çok yarayacak önemli tavsiyelerde bulunacağız.

Estetik açıdan güzel bir fotoğraf nasıl çeikilir

1- İşe önce bakış açınızı belirlemekle başlayın. Fotoğrafını çekeceğiniz kompozisyonu nasıl değerlendirmek istediğinizide hesaba katmalısınız.
Sabit bir konunuz varsa (cami,stad) vs. bu gibi büyük yapıları iyi tüd etmelisiniz, bunun içinde iyi bir gözlemden sonra en iyi açıyı bulmaya çalışın. Perspektif hataları olabileceğinide göz önünde bulundurun. Farklı bakış açıları ile kompozisyonunuzu zenginleştirmeye çalışın.

2- Yatay yada dikey çekimler daha farklı açılar yakalamanıza ve dar açılı çekimlerde geniş alan bulmanıza yardımcı olur. Bazı konular yatay çekim yapıldığında, bazıları ise dikey çekim yapıldığında doğru ve güzel sonuçlar verir. Bunun için ilk olarak konunuzu kadrajladığınızda, çekim yapacağınız kişi yada nesneyi objetif gözünden baz alarak, eksiksiz ve tam olarak değerlendirip değerlendiremediğinize bakın.

3- Objektif seçimide çok önemlidir.Bazı konular yakın bazılarıda uzak modda yapılan çekimlerde ve ışık durumuna göre sonuç verirler. Örneğin hedefin büyük ve geniş alanda bulunduğunu varsayarsak, futbol sahasında uzak çekim ideal olacaktır. Bunun için tele objektiflere ihtiyaç duyarız. Doğru bir çekim yapmak istiyorsak hangi objektife ve nerede kullanacağımıza dair kapsamlı bir analiz yapmamaız gerekir.

4- Özellikle insan temasının işlendiği fotoğraf ve portre çekmek istiyorsanız, sade bir arka pşan oluşturmaya özen gösterin. Detaysız ve karmaşık bir arka plan, çekim sounucunda istenmeyen kareler yaratmamıza neden olacaktır.

5- İlk defa yapacağınız bir nesnenin yada kişinin çekmini yapmadan önce konumunuzu iyi belirlemelisiniz. Kendinizi karşınızdaki hedefe odaklayın ve rahat olmaya çalışın. Fotoğraf çekerken iletişim kurmak sadece konuşarak değil, göz teması yada beden dili ile de desteklenmelidir.

6- Yakın çekimlerde gözlere yapılan odaklanma canlı ve gerçekçi bir portre elde etminizi sağlar.

7- Tekrarlanması mümkün olmayan önemli bir konu çekiliyorsa mutlaka deneme çekimleri yapın ve normal sayının çok daha üzerinde fotoğraf çekin.

8- Güneşin tepe noktası oluştuğu saatlerde (daha çok 12.00 ile 14.00 arası) mümkünse fotoğraf çekmemeye çalışın. Özellikle insan fotoğrafları üzerinde hoş olmayan sert gölgeler belirginleşebilir.

9- Çekimlerinizi hedefinizin hizalaması yapıldığında, alt yada üst kısmından çekmeye özen gösterin. Bu sizin daha pratik çekim yapmanıza oalnak tanıyacaktır.

10- Eğer tripodunuz yoksa ve elde çekim yapacaksanız, fotoğraf çekerken, enstantane değerlerinizi mutlaka kontrol edin. Enstantane değeriniz en azından kullandığınız objektifin odak uzunluğuna değer olarak yakın bir derece seçilmelidir. Örneğin, 50 mm için 1/60sn, 200 mm için 1/250sn, 300 mm için ise 1/500sn gibi seçilen değerler ideal olacaktır.

4 Yorum

  • foto çekmek bnm en büyük hobim.özellikle insanların doqal hallerini cekmeye calısıyorum.koleksiyonum bile war bu konuda.yukardai yazılar bnm için ek bi bilqi oldu tsk edrim .

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • iyi bir fotoraf çekmek benim gerçek bi isteğim bu bilgi bana azda olsa yardımcı oldu tesekkür ederim….

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • ya ben faceye süper foto atmak istiyorum nolur yardımcı olunn

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0