ambien generic 5mg buy ambien online no prescription ambient occlusion blender cycles

tramadol hcl 10 mg tramadol generic tramadol hcl 50 mg with alcohol

buy tramadol online from usa buy tramadol online without a prescription tramadol otc costa rica

tramadol 325 mg street price buy tramadol online buy tramadol american express

cuidado del medio ambiente en ingles buy ambien online no prescription ambien 79

best high tramadol buy tramadol online no prescription what can i do to help with tramadol withdrawal

erin soma san diego buy soma soma drug forum

Genel|01 Haziran 2010 21:38

Güzel ve kaliteli bir fotoğraf nasıl çekilir

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Sizlere, doğru tekniklerle iyi bir fotoğraf nasıl çekilir onu gösterirken detaylı ve işinize çok yarayacak önemli tavsiyelerde bulunacağız.

Estetik açıdan güzel bir fotoğraf nasıl çeikilir

1- İşe önce bakış açınızı belirlemekle başlayın. Fotoğrafını çekeceğiniz kompozisyonu nasıl değerlendirmek istediğinizide hesaba katmalısınız.
Sabit bir konunuz varsa (cami,stad) vs. bu gibi büyük yapıları iyi tüd etmelisiniz, bunun içinde iyi bir gözlemden sonra en iyi açıyı bulmaya çalışın. Perspektif hataları olabileceğinide göz önünde bulundurun. Farklı bakış açıları ile kompozisyonunuzu zenginleştirmeye çalışın.

2- Yatay yada dikey çekimler daha farklı açılar yakalamanıza ve dar açılı çekimlerde geniş alan bulmanıza yardımcı olur. Bazı konular yatay çekim yapıldığında, bazıları ise dikey çekim yapıldığında doğru ve güzel sonuçlar verir. Bunun için ilk olarak konunuzu kadrajladığınızda, çekim yapacağınız kişi yada nesneyi objetif gözünden baz alarak, eksiksiz ve tam olarak değerlendirip değerlendiremediğinize bakın.

3- Objektif seçimide çok önemlidir.Bazı konular yakın bazılarıda uzak modda yapılan çekimlerde ve ışık durumuna göre sonuç verirler. Örneğin hedefin büyük ve geniş alanda bulunduğunu varsayarsak, futbol sahasında uzak çekim ideal olacaktır. Bunun için tele objektiflere ihtiyaç duyarız. Doğru bir çekim yapmak istiyorsak hangi objektife ve nerede kullanacağımıza dair kapsamlı bir analiz yapmamaız gerekir.

4- Özellikle insan temasının işlendiği fotoğraf ve portre çekmek istiyorsanız, sade bir arka pşan oluşturmaya özen gösterin. Detaysız ve karmaşık bir arka plan, çekim sounucunda istenmeyen kareler yaratmamıza neden olacaktır.

5- İlk defa yapacağınız bir nesnenin yada kişinin çekmini yapmadan önce konumunuzu iyi belirlemelisiniz. Kendinizi karşınızdaki hedefe odaklayın ve rahat olmaya çalışın. Fotoğraf çekerken iletişim kurmak sadece konuşarak değil, göz teması yada beden dili ile de desteklenmelidir.

6- Yakın çekimlerde gözlere yapılan odaklanma canlı ve gerçekçi bir portre elde etminizi sağlar.

7- Tekrarlanması mümkün olmayan önemli bir konu çekiliyorsa mutlaka deneme çekimleri yapın ve normal sayının çok daha üzerinde fotoğraf çekin.

8- Güneşin tepe noktası oluştuğu saatlerde (daha çok 12.00 ile 14.00 arası) mümkünse fotoğraf çekmemeye çalışın. Özellikle insan fotoğrafları üzerinde hoş olmayan sert gölgeler belirginleşebilir.

9- Çekimlerinizi hedefinizin hizalaması yapıldığında, alt yada üst kısmından çekmeye özen gösterin. Bu sizin daha pratik çekim yapmanıza oalnak tanıyacaktır.

10- Eğer tripodunuz yoksa ve elde çekim yapacaksanız, fotoğraf çekerken, enstantane değerlerinizi mutlaka kontrol edin. Enstantane değeriniz en azından kullandığınız objektifin odak uzunluğuna değer olarak yakın bir derece seçilmelidir. Örneğin, 50 mm için 1/60sn, 200 mm için 1/250sn, 300 mm için ise 1/500sn gibi seçilen değerler ideal olacaktır.

4 Yorum

  • foto çekmek bnm en büyük hobim.özellikle insanların doqal hallerini cekmeye calısıyorum.koleksiyonum bile war bu konuda.yukardai yazılar bnm için ek bi bilqi oldu tsk edrim .

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • iyi bir fotoraf çekmek benim gerçek bi isteğim bu bilgi bana azda olsa yardımcı oldu tesekkür ederim….

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • ya ben faceye süper foto atmak istiyorum nolur yardımcı olunn

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0