Güzel yemek yapmanın püf noktaları

Güzel yemek yapmanın püf noktaları

Mutfaklarda lezzetli yemekler yapabilmek için kendinizi sürekli geliştirmeli ve bu konuda gerekli araştırmaları yapmalısınız.
5.0 (2 oy)
Ev hanımlarının ya da çalışan kadınların en büyük sorunu kuşkusuz evlerine gittiklerinde ne yemek yapacakları sorusunun cevabı genellikle karamsarlıkla sonuçlanmaktadır. Yaşamın gerekliliği olan yeme ve içme en belli başlı sıkıntılardandır. Hele ki her gün ne pişirilip yenileceği çoğu evde kafa karıştıran bir karmaşadır.

Güzel Yemekler

Yemeğinizi yaparken severek yapın
İşte nasıl yemek yapayım ve ne pişireyim ki evdekileri mutlu edeyim hem de kazanılan bu mutluluk ile bende mutlu olabileyim. Nasılların genellikle cevabı her işte olduğu gibi ilk öncelikli olarak yemek işinin bir işkenceden çok bir mutluluğa ve sevince dönüştürülmesidir. Bunun için denenecek en etkili çözüm ise polyannacılık düşüncesinin belirginlik kazandırılmasıdır. En karamsar düşüncelerimizden ve sıkıntılarımızdan vazgeçerek yapılacak yemek listesinin belirlenmesi aşamasından sonra alınacak malzeme listesinin en yakın marketten satın alınmasından sonra doğruca evlerimizdeki mutfaklarımızla coşkuyla gitmek gelmelidir. En iyi aşçılar bile en güzel ve lezzetli yemeklerin yapılmasının ilk şartının yapılan yemeğe sevginin katılması düşüncesi ile hareket etmektedirler.

Tutumlu olun ve evde kalan malzemelerle yetinin
Sevginin güzelleştirmediği hiçbir işlem bulunmamaktadır. İşte daha sonrasındaki yapılacak işlemler bunun akabinde oluşturulmalıdır. Bir de dikkat edilmesi gereken püf noktalarından birisi de pişirilecek yemeğin malzemelerinin taze ve kaliteli olması gereklidir. En doğru olan ise yemeklerin malzemelerinin zamanında yetişen sebze ve meyvelerden satın alınarak hazırlanması doğru ve etkili sonucun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Evde dolabımızda olan kalan malzemeleri de değerlendirerek onlarla kendimize özel olan spesiyal yemekler de hazırlamak mümkün olduğu da aklımızdan çıkartılmaması gerekir.

Pizza

Yemeğe katılan her malzemenin bir sırası var
Yemeğin ana malzemelerinden olan yağ, salça, tuz ve içinde gerekli olan malzemelerin en güzel ve doğru şekilde zamanında yemeğe aktarılması da yemeğin daha lezzetli olacağı konusunda titizlik gösterilmesi gereken işlemlerdendir. Salçanın ev yapımı oluşu, yağın kaliteli bir tereyağı ya da zeytinyağı olması da önemlidir. Bazı kişiler vardır ki yapılan yemek basit bir makarna dahi olsa onu zenginleştirilmiş malzemelerle donatarak ve görselliğini de özel bir sunum ile gerçekleştiren kişilerin yemeklerinin tadı ve lezzeti de daha güzel ve farklı bir şekilde oluşturulabilir.

Az laf çok iş :)
Yemek yaparken kişiler bu zaman diliminde sıkıntı ve zahmet yerine daha eğlenceli vakit geçirebilecekleri zaman dilimi olduğunu düşünerek yemeklerini hazırlar iseler daha güzel yemeklerin hazırlanmasını bu şekilde gerçekleştirebilirler. Bazı kişiler vardır ki çok az malzemeleri dahi olsa çok farklı ve değişik yemek çeşitleri hazırlayabilirler bu kişilere elinin lezzeti yemeklerine geçiyor denen bir tabir kullanılmaktadır. Bu oldukça haklı bir düşüncedir çünkü bu kişilerin ellerinden yapılmış olan yemeklerin yenilmesine doyum olmamaktadır. Annemin yaptığı gibi olmuş övgüsü ile karşılaşan kişilerin hazırlamış oldukları yemekler bu işin haklı gururunu da ortaya çıkartmaktadır.

Yemeği sunmak , yapmak kadar önemli
Yemek hazırlama ve sunum şekilleri herkese göre farklılık göstermektedir. Kimilerimiz hemen kolay bir şekilde hazırlanan pratik yemekleri tercih edebilirken kimilerimiz ise daha oyalayıcı, emek isteyen zahmetli yemekleri tercih edebilirler. Yine bunun yanı sıra bol acılı, bol salçalı ve bol yağlı yemek tercihleri var olan çoğu kişi de bulunmaktadır. Her ne şekil yemek beğeniliyor ve o tercih ediliyor ise de yemek yaşantımızın en önemli ihtiyaçları arasında vardır ve her daim var olacaktır.

Raclette

Yemek yapmaya vaktiniz olmadığında
Artık çoğu çalışan kesimin bulunması nedeniyle çalışan bayanlar yemek yapmak için vakit bulamayabilirler çünkü günlük koşuşturma ve yorgunluk neticesinde evlerine vardıkların da bir de yemek işi ile uğraşmak istemeyebilirler. İşte bunun için büyük şehirlerde yaşayan kişilerin başvurabilecekleri adreslerden olan ev yemekleri yapan ve çalışan bayanlara hizmet sunabilen bu yerlerden yemek satın alınabilir. Aynı evde hazırlanmış gibi olan ve tam kıvamında lezzetli değişik yemekleri bizlere sunabilen bu yerlere artık oldukça rağbet gösterilmektedir.

Rulo Köfte

Püf Noktalar
Yemek yapmanın bazı önemli ve dikkat edilmesi gereken özel ayrıntıları ve püf noktaları bulunmaktadır. Bunların titizlikle dikkat edilmesi halinde hazırlanacak olan yemeklerin daha lezzetli ve tam kıvamında olduğu da görülebilecektir. Yemeğin içine konulacak olan yağ miktarının, tuz miktarının doğru tutarlarda ayarlanması da yemeğin daha da güzel olmasını sağlayacaktır. Her ne şekilde ve nasıl bir yemek hazırlanacak ise onun pişirilmesi kıvamının tutturulması, malzemelerin sırasına ve doğru şekilde yemeğin içine karıştırılmasına ve ocak ateşinin kısık olarak tencerenin kapağının kapalı olarak kısık ateşte pişirilmesi sonucunda yemek tadına doyulmayacak bir şekilde her daim sofralarımızda ki yerini alacaktır ve en güzel toplantılar bu yemek sofralarında gerçekleştirilecektir.