İkindi Namazı Nasıl Kılınır

İkindi Namazı Nasıl Kılınır

8 rekabet olan ikindi namazının 4’ü sünnet, 4’ü de farzdır.
1.0 (1 oy)
namazda secdeye varan çocuk

İkindi Namazı 8 rekâttır. 4’ü sünnet, 4’ü farz. İkindi namazının dört rekât sünnetinin her iki rekâtı, iki rekâtlı namaz gibidir. Onun için bu dört rekâtın her iki rekâtı tamamen sabah namazının iki rekât sünneti gibi kılınır.

Şöyle ki: Öncelikle o günkü ikindi namazının sünnetini kılmaya niyet edilir. Bu namazın ilk iki rekâtı sabah namazının sünneti gibi kılınınca oturulur. Bu oturuş, son oturuş demektir. Bunda "Tahiyyat ve salavatlar" okunur. Yalnız "Rabbena atina" duası okunmaz. Sonra "Allahu Ekber" diyerek üçüncü rekâta kalkılır. Sübhaneke ve Eûzü Besmele'den sonra Fatiha ile bir miktar ayet okunarak rükûa ve secdelere varılır. Ondan sonra tekbir ile dördüncü rekâta kalkılarak yalnız Besmele ile Fatiha ve bir miktar da Kur'an okunur. Sonra yine rükû ve secdelere varılır. Ondan sonra oturulur. Bu son oturuş olduğundan bunda "Tahiyyat ile Salavatlar" ve "Rabbenâ âtinâ" okunur ve iki tarafa selam verilir.

İkindi Namazının Farzına Gelince: Bu da tamamen öğle namazının farzı gibi kılınır. Yalnız niyet değişir. O günkü ikindinin farz namazını kılmaya niyet edilir. 4 rekât sünnetten bazı farklılıklar söz konusudur onlardan bahsedelim. Yatsı namazının farzına başlamadan önce ikamet getirilir. Ezan okunur. Ezandan farklı olarak yalnızca Hayya alel-felah’tan sonra “Kad kaameti's-Salah” okunmasıdır ikamet. Daha sonra niyet edilir. “niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının farzını kılmaya” şeklinde edebilirsiniz. Niyetten sonra tıpkı sünnette olduğu gibi sadece ilk oturuşta yalnızca “ Et-tahiyyatu” okunur salâvatlar okunmaz. 3. Ve 4. Rekâtlarda Fatiha’dan sonra bir sure okumadan namaza devam edilir.

Tek başına namaz kılan kimse, ikindi namazının sünnetini de, farzını da öğle namazı gibi gizli okuyarak kılar.