İlk yardım nasıl yapılır

İlk yardım nasıl yapılır

0.0 (0 oy)
İlk yardım nasıl yapılır? Kalp krizinde yapılması gerekenler

Bugün sizlere ilk yardım nasıl yapılır ve kalp krizinde yapılması gereken konuları anlatacağım. İki konu farklı gibi gözükebilir fakat kalp krizi anı çok hızlı gelişen bir süreç olduğundan ve istatistiklere göre kalp krizi geçiren kişilerin çoğu durumda yalnız kalp krizi anını yaşadıklarından dolayı bu da kişinin kendi kendisi yapması gereken bir ilk yarım yöntemi olduğunu unutmayınız.

Konuya kalp krizi diye girmişken buradan devam etmek istiyorum. Kalp krizi konusunda herkesin dikkat etmesi gerekmektedir. Günümüzde kalp krizi yaşama oranı çok büyük derecelerde artmıştır ve artık her yaştaki insan için tehlike arz etmektedir.

ilk yardım nasıl yapılır

Kalp krizi geçirirken göğüs kafesinizde sancılar başlayacaktır ve bu sancıların ardından pek vaktiniz kaldığını söyleyemeyiz ve aceleci davranmalısınız. Kalp krizi anında derin derin nefes alınız ve artından sert bir şekilde öksürün. Bu öksürükler sıkışan kalp damarlarınızı açarak kanı tazzikli bir şekilde kalbinize ulaşacaktır ve hastaneye gitmek için sizlere vakit kazandıracaktır.

İlk yardım ise ikinci bir birey tarafından yapılır. İlk yardım yapan kişinin mutlak suretle bilgi sahibi olması gerekir. Ülkemizde ilk yardım hataları nedeniyle birçok kişi hayatını kaybetmiştir.Bu tür hatalara neden olmak istemiyorsak ve bir insanı hayata döndürmenin ne güzel olduğunu hissetmek istiyorsanız ilk yardım konusunda bilgi sahibi olmanızı öneriyoruz.

İlk yardımı yapan kişinin öncelikle sakin ve bilinçli hareket etmesi gerekir. İlk yardımda 3 temel amacı düşünmelisiniz. Hastayı hayatta tutmak, Durumunun daha kötüye gitmesini engellemek ve İyileşmesini sağlayabilmek. Bunları sırasıyla uygularsanız hastanın sizin sayesinde hayatta kalmasını sağlayabilirsiniz.

İlk yardımda öncelikle hasta nefes alamıyor ise soluk yolları açılır. Bu suni teneffüs ve kalp masajı ile yapılır. Hastaya çektiğiniz nefesi ağız yoluyla aktararak kalp masajı yapmalısınız. Her bir nefesin ardından 4 kere kalp masajı yapılmalı ve kalp masajı araları tam 2 saniye olmadan tekrarlanmalıdır.