İnternet nasıl icat edildi

İnternet nasıl icat edildi

0.0 (0 oy)
İnternet nasıl icat edildi?

İlk olarak nerede ve ne zaman keşfedildiğinden günümüz modern hayatta internet'in yeri ve önemine kadar pek çok sorunun cevabını gelin beraber öğrenelim.20.YÜZYILIN EN BÜYÜK BULUŞU İNTERNET

Massachusetts intitute of technology'de ‘galatik ağ’ kavramı tartışmaya açıldı ve tarih 1962'i gösteriyordu. Küresel anlamda, istenilen veriye istenilen yer ve zamanda ulaşabilmenin mümkün olabileceği kanısı gerçeklik değeri kazanmaya başlamıştı. Bu kavramı ortaya atan fikir babası J.C.R Licklider adında ve  ABD Savunma Araştırmaları Projesi bilgisayar bölümünün başına geçen ünlü bilim adamydı. Tam olarak interneti kimin keşfettiğine dair bir isim ortaya atılmamakla beraber, çoğu kaynakta Lawrence Roberts’in ismi geçmektedir. 1965 yılında iki farklı ve bibirinden bağımsız bilgisayar arasında haberleşme sağlandı. 1966’da ise dört üniversite’de bilgisayarlardan oluşan küresel bir ağ oluşturuldu. ARPANET adını alan bu sisteme bir çok bilgisayarın bağlanması sonucunda 1972’de NCP protokolünde başarı sağlandı. Aynı yıl içinde ilk  E-Mail gönderildi. Tarih 1 Ocak 1983’ü gösterdiğinde TCP/IP Keşfedildi. Bu protokol hala internet ağının ana halkasını oluşturmaktadır. 1980’li yılların ortasına gelindiğinde ise ABD savunma bakanlığı ARPANET üzerinden çekildi ve MİLİTARY-NET adını verdiği kendi ağını kurdu. ARPANET Beş süper bilgisayar merkezi ile NSFNET ismini aldı. NSF’nin omurga işletmeciliğinden çekilmesi ve İnternic’in dahil olması ile birlikte ‘galatik ağ’ Projesi internet ismiyle son şeklini aldı. Yıllar içerisinde ağa dahil olan bilgisayar sayısı milyonları buldu. Dünya internetin keşfi ile birlikte yeniden şekillenmeye başladı. İnsan hayatında daha hızlı bir yaşam modeli oluşmasına sebep olan ''internet'' devamlı ve kendi gelişimini yine kendi üzerinden yapan teknolojinin 90’lı yıllara uzandığı uluslar arası iletişim kavramı adına layık görülen ve hakkında oluşan şu sloganla “internetten önce internetten sonra” yoluna devam etmektedir.

Minessota Üniversitesin'de Gopher isimli menü tabanlı internet aracı geliştirildi. metin ekranında menülerle çalışan Gopher, İnternet kullanıcılarının bilgiye erişimini kolaylaştırmayı hedefliyordu. Avrupa partikül Fiziği Laboratuarı'nda (CERN) çalışan bir bilim adamı, tim Berners-Lee, World Wide Web'i bir araştırma aracı olarak geliştirmekteydi. bu sene WWW (world Wide Web) Hayata Geçti. Tim Berners-Lee, World Wide Web'i deneysel olarak geliştirdi ve web'in babası ünvanını hak etti.

Tüm bu bilgiler ışında Türkiye'de internet'in nasıl gelişim göterdiğine bakalım.

Türkiye'de  yaygınlaşması


Radyo, Televizyon ve İnternet'in bulunuşundan 50 milyon kullanıcıya ulaşmak için geçen süre incelendiğinde; radyo için 38 yıl, televizyon için 13 yıl iken, İnternet için sadece 5 yıl yeterli olmuştur. Buda bize teknolojinin gelişim göstermesi aynı zamanda teknolojinin keşfindeki ufkunda genişlediğini göstermektedir.

İnternet Türkiye'ye 1994 yılında gelmiştir ve geldikten sonra Türkiye'de kullanımı yaygınlaşmıştır. İnternet günümüzde de yaygın olan 7 den 70'e herkesin kullandığı teknoloji ürünü olan ve hergün yenilenen bir bilgi kaynağı teknoloji ürünüdür.