ısı yalıtımı nasıl yapılır

ısı yalıtımı nasıl yapılır

Dekorasyon konusunda oldukça büyük bir öneme sahip olan pencere yalıtımlarının nasıl yapılması gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz.
0.0 (0 oy)
Pencerelerde ısı yalıtımı nasıl yapılmalıdır?

Pencereler geçmişte olduğundan çok daha farklı kullanıldıklarını görmekteyiz. Peki pencerelerin geçmişteki amacı yalnızca evlerimizin hava alması ve evlerimizi ışıklandırma iken bugün nasıl bu kadar dekorasyonu etkileyebildi?

Dekorasyon konusunda üretici kişiler pencerelerin yapılarda vazgeçilmez olduğunu fark etmesinin ardından pencereleri bir cephe olarak kullanmaya başlamışlardır. Özellikle bu durum ilk başlarda yalnızca dışarıda dükkanlarda görmekteyken yaşadığımız yerlerde de bu tür dekorasyona uygun fikirler ortaya çıkmıştır.

ısı yalıtımı

Yaşadığımız yerlerde cephe olarak kullanmaya karar verdiğiniz pencereleriniz ısı yalıtımı konusunda başarılı bir çalışmanın eseri olmalıdır ki sonra pişman olmayasınız. Pencere ısı yalıtımı günümüzde duvarların ısı yalıtımından daha başarılı sonuçlar doğurmaktadır.

Pencere ısı yalıtımı konusunda dikkat edilmesi gereken durumlar;

Pencere ısı yalıtımı konusundaki en önemli husus kasa ve doğramalarının gerekli şekilde yapılması gerekmektedir. Isı kaybının yüzde 90 lık bir kısmı kasa ve doğramalardan kaynaklanmaktadır. Kasa ve doğramaların mutlak suretle fırınlanmış kereste ürünü olması gerekmektedir ve ülkemizde üreticiler bu konuda duyarsız kalarak fırınlanmamış kereste ürünlerinden kasa ve doğramaları imal etmektedirler. Bu eksiklik kasa ve doğramalarda şekil bozukluğu ve ısı kaybını doğurmaktadır.

Geçmişte alüminyumdan kasa ve doğramalar yapılmaktaydı fakat ısı iletimi yüksek olan alüminyum daha sonraları tercih sebebi olmaktan çıkmıştır. Bu durum insanları ısı yalıtımı konusunda başarılı PVC sistemlere yöneltmiştir.

Pencere ısı yalıtımı tek cam ve çift cam olarak da değişmektedir ve bu konuda gerçekten başarılı bir sonuç elde etmek istiyorsanız mutlaka çift cam kullanarak ısı yalıtımını güçlendirmeniz gerekmektedir.

Kasa ve doğramalarınızdaki hava kaçaklarını mutlaka önlemeniz gerekmektedir. Bunun için üretilmiş olan sızdırmazlık bantları, sızdırmazlık çıtaları ve sızdırmazlık keçeleri alınarak kolayca bu hava kaçaklarını yok edebilirsiniz.