İşkura nasıl üye olunur

İşkura nasıl üye olunur

Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu’na üye olmak istiyorsanız T.C. kimlik numaranızı bilmeniz yeterli olacaktır.
5.0 (1 oy)
İşkur Türkiye iş ve işçi bulma kurumunun kısaltmasıdır.İşkur’a Tc kimlik numarasına sahip tüm vatandaşlar kayıt olabilir.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’ne vergi veren tüm şirketler de İşkur’a kayıt olup işçi arama hakkına sahiptir.

İşkura kayıt olmak için önce iskur.gov.tr adresinden İşkur web sitesine girin. Sitede sağ ve solda iki menü karşınıza çıkar. Burada sağ menüye bakın.

İşkura nasıl üye olunur

Sağ menüde üye ol butonuna tıklamalısınız. Bu sizi üye olma formunun açıldığı sayfaya götürür. Burada üyelik sözleşmesini okuyun ve ileriye tıklayın. Bu sayfada nasıl üye olacağınızla ilgili detaylı bilgi de bulunmakta.

Bundan sonraki sayfada karşınıza üstü üste iki kutucuk çıkar. Üstte yer alan kutucuk site güvenliği içindir.

Boşluğun üstünde yazan harfler alttaki boşluğa aynen yazılır. Alttaki boşluk ise Tc kimlik numaranızı, Ad ve soyadınızı, Baba adınızı ve Doğum tarihinizi yazmanız gereken bölümdür.

İşkura üye olmak için artık devlet dairesine veya işkur genel müdürlüğüne gidip kimlikle başvurma şartı böylece ortadan kalkmış durumda.

Eğer kayıt olmayı başaramadıysanız İşkurun telefon numaralarını arayıp yardım da isteyebilirsiniz.

İşkura kayıt olduktan sonra iş bulma sayfasından iş aramayı başlatabilirsiniz ancak öncelikle kişisel bilgilerinizi tam ve eksiksiz doldurmanız gerekir. Hangi sektörde uzman olduğunuz, hangi okulu bitirdiğiniz, hangi şehir doğumlu olduğunuz gibi sorulara cevaplar vermelisiniz.

Bu prosedür uzun sürebilir. Ancak gerek İşkur sisteminin sizi işverenlerin istekleri ile uyuşturabilmesi açısından, gerekse şirketlerin sizinle görüşmeyi tercih etmesi açısından bu bilgiler çok önemlidir.

İşkur sitesine uygun ölçüde çekilmiş ve iyi gözüken bir fotoğrafınızı koymanız da oldukça önemlidir.

Bu sayede adaylarda arasında ön plana çıkabilirsiniz. Ayrıca katıldığınız kursları ve aldığınız sertifikaları da yazmalısınız. Sistem size uygun eşleştirmeler yapacaktır. Ancak kendiniz de iş ilanlarını kontrol etmeyi unutmayın.