Ispanak faydaları

Ispanak faydaları

Kışın tüketilebilecek en sağlıklı besinler arasında yer alan ıspanak vücudunuzun ihtiyacı olan demiri alabileceğiniz bir besindir.
0.0 (0 oy)
Ispanak bildiğiniz gibi bir kış meyvesidir. Kasım ayında manavlarda ve pazarlarda boy göstermeye başlar ve mart ayının sonuna kadar satılmaktadır. Ispanağın yemek çeşidi o kadar çoktur ki, neredeyse yapılmayacak yemek türü yoktur. Günümüzde bir çok insan kış boyu en azından 2 haftada bir ıspanaklı bir yemek yapmaktadır. Bu kadar sık yemeği yapılan sebze türü yoktur desek yeri var. Bunlara rağmen ıspanağın neden bu kadar önemsendiğini merak etmeyen yoktur. Bu makalemizde ıspanağın neye iyi geldiğini ve ne kadar değerli besin olduğunu anlatacağız sizlere.1 kilo ıspanakta yaklaşık olarak 215 kalori bulunmaktadır. 1 kilo ıspanaktan bir ailenin 2 günlük yemeği çıkmaktadır. Buda demek oluyor ki ortalama tabak başına 30 kalori gibi bir miktar düşüyor. Sadece ıspanaktan 30 kalori gibi büyük bir enerji alıyorsunuz. Tabi ki ıspanak yemekleri sade yapılmadığından ötürü içine atılan şeylerinde kalorisi bulunmaktadır. Örneğin içerisinde et bulunması bu kalori miktarını fazlasıyla arttırması anlamına gelmektedir. Yani bir tabak ıspanak sayesinde bir birey, yaklaşık 50 kalori almaktadır. 50 kaloride bir birey için, o gün yeteceği kadar enerji anlamına gelmektedir. Yani bu konumda kişiye ıspanağın çok yararlı olduğu görülmektedir.

Küçüklüğümüzden beri çocuklara sürekli olarak Temel Reis çizgi filmleri izletilmektedir. Burada temel reis başı sıkıştığında ıspanak yiyor ve vücudu demir gibi oluyor. Aslında burada anlatılmak istenen, ıspanağın içerisinde çok fazla demirin mevcut olduğudur. Ispanak yemeğini bir çok çocuk Temel Reis çizgi filmi sayesinde sevmektedir. Aslında sevmeleri de çok iyidir. Çünkü kişinin o günlük alacağı demir miktarını yeterince karşılamaktadır. Ispanağın en büyük yararı, içerisinde bulunan demir miktarıdır.

Ispanak içerisinde demir bulundurduğu gibi, bir çok vitamini de bulundurmaktadır. C vitamini, a vitamini açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda kalsiyum, magnezyum ve b2 vitamini açısından da oldukça zengindir. Bildiğiniz gibi insanın her tür vitaminden faydalanması gereklidir. Eğer bir insan her tür vitaminden faydalanıyorsa, o zaman çok sağlıklı bir birey haline gelecektir. İşte ıspanağın en büyük yararı da burada ortaya çıkmaktadır. İçerisinde neredeyse her tür vitamini bulundurması, insanlara çok yararlıdır.

Ispanağın birde sağlık açısından nelere iyi geldiğini veya nelere iyi gelmediğini inceleyelim. Günümüzde bir çok insan şeker hastalığı, şişmanlık ve kalp hastalıkları konusunda şikayetçi durumdadır. İşte ıspanağın kötü yönü burada ortaya çıkmaktadır. İçerisinde bulundurduğu çok fazla vitamin yüzünden bu hastalıklara hiç iyi gelmemektedir. Şeker hastalığı, şişmanlık, diş çürümesi ve kalp hastalıkları riskini kesinlikle arttırmaktadır. Bunun için bu tür hastalıkları olan insanların kesinlikle ıspanak yemelerini önermiyoruz.