latest news on ambien 2014 buy ambien online no prescription what is ambien overdose mg

how many milligrams of tramadol get you high tramadol generic tramadol prescription changes

how much tramadol will cause an overdose buy tramadol online without a prescription tramadol back pain

side effects tramadol hcl 50mg tablet buy tramadol online withdrawal from tramadol addiction

ambien sleep stories buy ambien online no prescription ambien side effects uti

tramadol hcl medicine buy tramadol online no prescription tramadol for dogs how long to take effect

discount fabrics soma buy soma soma de vetores online

Genel|06 Eylül 2011 01:11

İşsizlik maaşı nasıl alınır

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

İşsizlik maaşı nasıl alınır sorusu krizle beraber en sık sorulan sorulardan biri halini aldı. İşsizlik sigortasından yararlanmak için öncelikle işsizlik sigortası kapsamındaki bir iş yerinde çalışmış olmak gerekir.

İşsizlik sigortası kapsamındaki bir işyerinde çalışırken çalışma isteğiniz olmasına, yeteneğinizin yerinde, sağlığınızın normal, işe yeterliliğinizin sorunsuz olmasına rağmen, kendi istek ve kusurunuz dışında işten çıkartılırsanız işsizlik sigortasından faydalanmaya hak kazanırsınız.

İşsizlik maaşı nasıl alınır

İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için ayrıca kişilerin , hizmet akdinin feshinden önceki 120 gün aksatmadan olmak üzere, son üç yıl içinde 600 gün süre ile işsizlik sigorta primini ödemiş olmaları gerekir.

Ayrıca işten çıkış tarihinden itibaren 30 gün içinde işverenin İşkur’a İşten ayrılma belgesi ile başvurup yeni işçi almaya hazır olduklarını belirtmesi gerekiyor.

İşsizlik sigortasından yatırılan primler de birbirinden farklılık göstermekte. Örneğin işveren devlete işsizlik sigortası için yüzde 2 prim ödemesi yaparken , sigortalı ve devlet yüzde 1 oranında ödeme yapıyor.

İşsizlik sigortası almaya hak kazanmış işsizler, maaş yanında genel sağlık sigortası primlerinin yatırılması, iş gücü piyasası ve mesleki eğitimler alma,İşkurdan yeni bir iş bulma gibi durumlardan da yararlanabiliyor.

İşsizlik maaşı ödemesi işçinin çalışırken yatırdığı işsizlik sigortası primine göre değişiyor.

Eğer bir işçi son 3 yıl içinde 600 gün prim ödemişse 180 gün işsizlik sigortası alıyor. Eğer 900 gün prim ödemişse 240 gün, 1080 gün ve fazlasında ise 300 gün işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor.

İşsizlik maaşında günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık primine esas kazançları göz önünde bulundurularak günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak hesaplanıyor.

Geçmiş yıllarda çok fazla talep görmeyen işsizlik maaşı ve sigortası son yıllarda rekor düzeyde ilgi görmekte. Geçtiğimiz yıla göre bu yıl işsizlik maaşına başvuranlar yüzde 55 oranında artmış durumda.

2 Yorum

  • Bu işsizlik maaşı alanların iş bulamadığı taktirde ne yapacaklar veya bu parayı veren kurum acaba iş bulmamıza yardımcı oluyor mu ?

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • Bende aldım fakat kısa süre aradan sonra kesildi.Bence ülke olarak dış ülkeleri örnek almamız gerekir.Bu ülkemizin gelişmesi için önemli bir adım olabilir.

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0