Karaciğer hastaları nasıl beslenmelidir

Karaciğer hastaları nasıl beslenmelidir

Karaciğer rahatsızlığı yaşayan kişilerin kesinlikle uzak durması gereken bazı gıdalar bulunmaktadır.
0.0 (0 oy)
Çeşitli karaciğer hastalıklarına sahip olan insanlarda beslenme konusu hep sorun olmuştur. Peki bu insanlar karaciğer hastalığının daha fazla artmaması için ve tedavi sürecinde neler yemeli neler yememelidir?

Protein ve çeşitli yağları barındıran yiyecekler yenmelidir. Şeker konusunda da dikkat edilmelidir. Yense de çok fazla olmamalıdır. Alkol kesinlikle yasaklanmalıdır. Bu önlemler yüzeysel olan karaciğer rahatsızlıklarında geçerlidir. Daha ciddi sorunlarda beslenme progremı ve kullanılacak yöntemler hekim tarafından belirlenmelidir. Bütün bu kısıtlamalara rağmen karaciğer yetmezliğinde uygulanan besin kısıtlaması gibi bir diyet listesi asla uygulanmaz. Hatta bazı olgularda hiç diyet önerilmez.

Karaciğer hastalarında beslenme

Karaciğerde görülen rahatsızlıklar strese bağlı olarak ta gelişebilir. Sadece beslenme bozuklukları, çeşitli ilaçlar veya da alkol kullanımı, yanlış beslenme vs. karaciğer hastalıklarına neden olmaz. Stres vücuttaki birçok fonksiyonun alt üst olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğunca stresten uzak durmamız gerekmektedir.

Karaciğer rahatsızlığında ve diğer rahatsızlıklarda da kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemelidir. Örneğin karaciğer hastalarına portakal suyu ve ıspanak önerilmez. Ama bunların hiçbir zararı yoktur. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, ıspanak pişirilirken çok fazla yağ eklenmemelidir.