Kekemelik nedir?

Kekemelik nedir?

Kekemelik bazı kişilerde tedavi edilebilen ve geçici süreyle ortaya çıkan, bazı kişilerde ise sürekli devam edebilen bir rahatsızlıktır.
0.0 (0 oy)
Konuşma güçlüğü olarak bilinen kekemelikte kelime düzeyinde söylem zorlukları görülür. Heceler tekrar edilerek sözcükler tamamlanmaya çalışır veya bir heceye takılı kalınarak konuşma zorluğu yaşanır.

Kekemelerin çektiği en büyük sıkıntı iletişim zorluğudur. Bazı kekemelik okul öncesi çağına kadar ortadan kalkabiliyor.

Bazı kekemelik durumları ise daha ileri yaşlara kadar devam edebilmektedir. Kekemelik diksiyon çalışmaları ile ortadan kaldırılabilir.

Kekemelik nedir?

Sesli kitap okuma, söylenilenleri yavaşça aynen tekrar etme ve diş dudak arasına kalem koyularak bir sayfa yazıyı okumaya çalışma da kekemeliğin tedavisinde kullanılan diğer tedavi yöntemleridir.

Kekemeliğin beyindeki sinir hücreleri ve konuşma bölgeleri ile alakalı bir sorun olduğu bilimsel araştırmalarda çıkmaktadır.

Bu da kekemeliğin kalıtsal olduğunun bir göstergesidir. Herhangi bir kaza, kafa darbesi ve ağır travma gibi durumlarda konuşma yetisindeki hasar kekemeliğe de sonradan yola açabiliyor.

Kekemelik tedavisine başlanmadan önce kişilere bazı testler uygulanır. Bu testlerde kişinin hangi kekemelik kategorisinde olduğu tespit edilir. Bu sonuçlara göre bir tedavi yöntemi seçilecek ve uygulanmaya başlanacaktır.