Kekun nasıl yapılır

Kekun nasıl yapılır

Hazır olarak marketlerde paket halinde satılan kekunları evinizde kendiniz özel tariflerimize bakarak kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Kekun nedir?

Ne işe yarar kadınlar bunu çok iyi bilmektedir. Misafirlerimiz geleceğinde daha öncesinde çok yoğun bir gün geçirmişsek imdadımıza yetişen kekun sorunsuz şekilde kabarmış kekleri misafirlerinize sunmanızı sağlar.

Kekun kek için özel yapılmış, kek yapmasını çok iyi bilmeyen, genç deneyimsiz kişiler için bire bir, aynı zamanda vakti olmayanlar için yapılan kekin kabarmama ihtimalini sıfıra düşürerek zamanınızı yeniden kek yapmaya harcamazsınız.

kekun

Kekun hazır hamur reyonlarında görebileceğiniz bir ürün olup, çeşitli firmaların ürünlerini de kalite kalite bulabilirsiniz. Kekun hamuru diğer hamur işlerinizde çok bir fayda sağlamasa da kek konusunda süper sonuçlar doğurmaktadır.

Kekun hamuru kabartması için hazırlanılan karışma denilmektedir. Kekun yapılırken bu nedenle karışımı düzgün ve çok dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Aksi taktirde karşılaşacağınız durum sizleri biraz zor duruma sokabilir. Bu nedenle ölçekler düzgün şekilde kullanılmalı ve uygulanmalıdır.

Kekun için malzemeler;

125 gr un ( 1 su bardağı )
12 gr buğday nişastası ( 1 yemek kaşığı ( silme ) )
5 gr tuz ( 1 çay kaşığı ( silme ) )
5 gr hamur kabartma tozu ( 1 çay kaşığı ( silme ) )

Silme ölçülen aracın üzerinin bıçak yardımıyla düz bir şekilde dökülmesine denilmektedir.

Malzemelerin hepsi bir kaba konularak karıştırılır ve kekun hazır hale gelir. Kişi sayısına göre veya tarife göre bu ölçüler katlanarak devam edebilir ölçüde bir bozulma olmayarak kekununuz güzel bir biçimde kabaracağından emin olabilirsiniz.