Kıl dönmesi nasıl olur ?

Kıl dönmesi nasıl olur ?

Pek çok kişinin başına gelme olasılığı oldukça yüksek olan kıl dönmesi, gündelik hayatınızı yaşanmayacak hale getirebilen bir rahatsızlıktır.
0.0 (0 oy)
Kıl dönmesi derinin içine doğru büyüyen ve zamanla deri altında toplanıp büyüyerek iltihap ve acı oluşmasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Kıl dönmesi ilk etapta zararsız gibi görünse de ilerleyen zamanlarda kişiyi oldukça rahatsız eden bir hal alabilir. Bu nedenle kıl dönmesinin oluşumunda mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır. Kıl dönmesi vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilir. Ama genellikle iki oluşum çok sık görülür. Bunlardan ilki püodinal sinüs yani cilt akı kıl yuvasıdır. Diğeri ise psödofolikülit yan yalancı kıl dibi iltihabıdır.

kıl dönmesi nasıl olur

Püodinal sinüs, kaba etlerin neden olduğu derin yarıklar üzerinde oluşan bir indensasyondur. Kıl dönmesi bir yada daha fazla kılın deri üzerinden çıkamayıp iltihaplanmaya neden olabilir. Deri üzerinde çıbana benzer bir yara oluşturur ve irin salgılayarak şiddetli ağrılara sebep olabilir. Vücuttaki kıl oranı daha fazla olan genç erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. Kıl dönmesi daha fazla tıraşa neden olur ve deri üzerinde sivilceye benzer kızarıklıklar oluşmasına neden olur.

Kıl dönmesi sorunuyla karşılaşıldığında uzman bir doktora başvurulması gerekir. Sorun daha fazla büyümeden doktor tarafından uygulanacak bir operasyonla giderilebilir. Eğer sık tekrarlı olan bir surum söz konusu ise bu sık sık iltihaplanma ve acının oluşmasına sebep olur. Bu sorun yine doktor tarafından kıl dönmesinin oluştuğu bölgede yapılacak bir kesim işlemi ile kıl alınır ve sorun giderilmiş olur.