soma health club cost buy soma no prescription do soma bras run small

hydrocodone side effects yahoo answers buy hydrocodone without prescription hydrocodone vs oxycodone high

how many green xanax bars to get high alprazolam 0.5mg xanax meps drug test

valium drug misuse order valium online valium alternatives anxiety

ambien zyrtec buy ambien no prescription ambien cr expiration

ultram side effects rash buy tramadol online is ordering tramadol online illegal

valium party drug buy valium buy bulk valium online

ambien withdrawal seizures ambien no prescription ambien cr cost

Genel|02 Ocak 2012 23:43

Kıl dönmesi nasıl olur ?

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Kıl dönmesi derinin içine doğru büyüyen ve zamanla deri altında toplanıp büyüyerek iltihap ve acı oluşmasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Kıl dönmesi ilk etapta zararsız gibi görünse de ilerleyen zamanlarda kişiyi oldukça rahatsız eden bir hal alabilir. Bu nedenle kıl dönmesinin oluşumunda mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır. Kıl dönmesi vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilir. Ama genellikle iki oluşum çok sık görülür. Bunlardan ilki püodinal sinüs yani cilt akı kıl yuvasıdır. Diğeri ise psödofolikülit yan yalancı kıl dibi iltihabıdır.

kıl dönmesi nasıl olur

Püodinal sinüs, kaba etlerin neden olduğu derin yarıklar üzerinde oluşan bir indensasyondur. Kıl dönmesi bir yada daha fazla kılın deri üzerinden çıkamayıp iltihaplanmaya neden olabilir. Deri üzerinde çıbana benzer bir yara oluşturur ve irin salgılayarak şiddetli ağrılara sebep olabilir. Vücuttaki kıl oranı daha fazla olan genç erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. Kıl dönmesi daha fazla tıraşa neden olur ve deri üzerinde sivilceye benzer kızarıklıklar oluşmasına neden olur.

Kıl dönmesi sorunuyla karşılaşıldığında uzman bir doktora başvurulması gerekir. Sorun daha fazla büyümeden doktor tarafından uygulanacak bir operasyonla giderilebilir. Eğer sık tekrarlı olan bir surum söz konusu ise bu sık sık iltihaplanma ve acının oluşmasına sebep olur. Bu sorun yine doktor tarafından kıl dönmesinin oluştuğu bölgede yapılacak bir kesim işlemi ile kıl alınır ve sorun giderilmiş olur.