Kişisel gelişim nasıl sağlanır

Kişisel gelişim nasıl sağlanır

0.0 (0 oy)
Kişisel gelişim göstermek!  Evet bu çok kolay fakat sistematik bir uyum isteyen silsileler dizinden oluşmaktadır.Özgüven; biraz cesaret ve birazda ne istediğinin farkındalığı ile başlayan ve bu süreci, sevgi ve saygı ile taçlandırmaktır.

Sosyal fobi sorunu çağımızda teknolojininde körüklediği, insanlar arasında iletişim güçlüğü çekenlerin muzdarip olduğu fakat tedavisi basit bir kişilik sorunudur. Neden mi bahsediyoruz? Arkadaş edinmekte zorluk çeken aşırı utangaç, içe kapanık kişilerin sosyal yaşama uyum sağlamakta yaşadığı sorunlar, buna bağlı yalnızlık ve bunalım.

Hazır olun, size sosyofobi sorunu yaşatan tüm etkenlerin köküne inerek sosyal kimlik kazanma yetisini öğreterek, nasıl arkadaş bulabileceğinizden, ve belkide organizasyon oluşturma girişimlerinde bile bulunabileceğiniz ve özgüveninizi yeniden kazanacağınız, utangaçlığınızı üzerinizden tamamen atarak yeni bir hayatın tadını çıkaracağınız öneriler sunacağız.

Kendini tanıma:

Birey olma çabası çarpık bir düzende, bazen yanlış kişiliklerin oluşmasına, bazende kişilerin doğru olmasına rağmen yanlış olaylar içinde bulunarak doğruları görme kabiliyetinin zamanla yok olmasına neden olur.

Peki, nasıl ve hangi yolu izleyerek kendini tanıyabilir insan?

Öncelikle kendinize dürüst olmalısınız. Neyi ne kadar istediğinizi belirlemekle işe başlamalısınız tabii bunu yaparken en önemli soruyu atlamak en büyük hata olur. Evet kendinize ''neden istiyorum'' sorusunu mutlaka sormanız gerekir.
Hedeflerinizi ve amaçlarınızı belirledikten sonra kendinizi hissettiğiniz gibi mi görmek yoksa görmek istediğiniz gibi mi hissetmek istiyorsunuz? Bu gelişim içeren soruyuda sormalısınız ki sorularınız arasında kendinize alternatif seçenekler sunmuş olursunuz.

Kendinize eşit ve adil davranmak mutlak bir ihtiyaçtır:

Evet. kendiniz için en doğrusunu, güzel olanı ve iyisini istemek en temel hak olduğuna göre; Empatik olmak çok önemlidir. Kendinizi tanımaya ve anlamaya çalışmak diğer insanları anlamaya başlamak olacaktır siz farkında olmasanız bile. Kendi vicdani muhakemesini yapan insanlar adalet dengesini kurmakta kolaylık yaşarlar çünkü ne kadar dürsüt olursanız o kadar karşılığını alırsınız. Bu inanca sahip olmak doğru bir düşünce yapısında olduğunuzun göstergesidir.

Tutarlı olun, sözünüzü tutun:

Kime? nasıl bir konumda? söz verdiğiniz değil,  verdiğiniz sözün niteliği ve yerine getirmek üzere taahhüt ettiğiniz süre önemlidir. İnsanlar diyalog halinde iken, içinde bulundukları ruh hali kendi sınırlarının dışında davranmaya, farklı cümleler kurarak kendi değerleri ile bağdaşmayan ve net olmayan bir tavırla sonuca dayalı konuştuklarında, bulundukları toplumda insanlar tarafından tezat oluşturan ve turtarsız birey sıfatını kazanırlar.Yukarıda anlatılanların içinde yer alan biri olarak kesinlikle kaybeden olacağınız aşikar. Bu durumu yaşamamak yada tersine çevirmek için turarlı olmalısınız, net ve anlaşılır olmak sözünüzü tutacağınızın teminatı olacağından siz, içine girdiğiniz her diyalogda güven veren bir yaklaşımda bulunmak durumunda kalmadan herşey sizin lehinize kendiliğinden olumlu yönde gelişecektir.

Değişime açık olun, kendinizi yenileyin:

Değişim yaşamak kişisel gelişim için ne kadar önemliyse, yenilenme sürecine girerken kazanılan yeni alışkanlıklar ve terkedilecek ve belkide olumlu yönlerinizin bile kaybedilecek olma tehlikesi, yenilenme isteğinin barındırdığı coşkuyu dizginleme gerekliliği ilk şartların başında gelmektedir.
Bu yüzden değişimi kendiniz için ve gelişiminize yardımcı olacak şekilde kendi inisiyatifiniz doğrultusunda yapmalısınız. Yenilenmek için karşınıza çıkan fırsatları değerlendirin ve karşılaştığınız her olayı, kendinizi içinde bulacağınız ve nasıl bir sonuç çıkaracağınızın izdüşümünü yaparak yeniliğin size ne kazandırdığının değerlendirmesini yapın.

Dikkatli ve sabırlı olun:

Yeni biri ile tanıştığınızda sizden ne almak istediği ve sizin kendisi için uygun biri olup olmadığını anlamaya çalışmasına sizde aynı yöntemle karşılık verin. Onu anlamaya çalışarak sizde karşınızdaki kişiden ilk tanışmada neler almak istediğinizi; Kullandığı üsluptan, konuşmalarında yüzyüze gelmekten kaçınıp kaçınmadığına ve en önemliside ortamdaki diğer insanların sizinle konuşan kişinin sözlerinin onaylanıp kabul gördüğüne kadar dikkat etmeniz gereken püf noktalarını atlamayın. Size hitap eden birini diğer kişiler üzerinden gözlemlemeyi ve değerlendirmeyi iyi bir düşünce akımında süzerek ve bunu yaparkende sabırlı olmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Doğru biri olmak dikkat kadar sabırda ister. Sabır ise herşeyin başlangıcıdır. İnsanlara her kim olursa olsun ılımlı yaklaşmak onları anlamasanız bile sabrınızın farkına vardıklarında size daha açık ve samimi davranmaları hissini uyandıracaktır. Bu yaklaşımınız karşınızdaki kişiyi size yakınlaştıracak ve sizin onu daha iyi algılamanıza, daha çabuk çözmenize kolaylık sağlayacaktır. O yüzden kendinizi tanımak, insanları anlamaktan geçtiği için dikkat ve sabır en büyük sermayeniz olmalıdır.

Yalan söylemeyin:

Kaybeden olmak istemiyorsanız hangi hal ve durumda olursanız olun yalan konuşmayın, aslında birçoğumuz bazen zararsız olduğuna inandığımız yalanlar söyleriz. Ama bunu alışkanlık haline getirmek büyük yalanlar söylemeye ve önüne geçilmesi zor olan bir sarmal içine düşmemize neden olur. Siz siz olun özgüven kazanmak için çıktığınız yolda, başkalarının güvenini kazandığınızın kişisel gelişimin kendini olumlu sinyallerle hissettirdiği aşamanın olumlu bir sonucu olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Unutmayın! kişisel gelişim göstermek önemsenme arzusunun bir gerekliliğidir.