Kolay vize nasıl alınır

Kolay vize nasıl alınır

Vize almak her zaman zorlu bir süreç yaşamanıza sebep olmayabiliyor. Vize alma işlemleri sırasında dikkat edeceğiniz bazı ufak noktalar ile kolay bir şekilde vize alabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Her ülkenin vize verme şartları birbirinden farklıdır. Bu nedenle her ülkenin başkonsolosluğu sizden farklı belgeler ve formlar hazırlamanızı ister.

Vize başvurusunda en önemli şey dürüst olmak ve hangi amaçla vize aldıysanız sorulara ona uygun cevaplar vermektir.

Öncelikle gitmek istediğiniz ülkenin başkonsolosluğuna vize almak için başvurunuzu yapmanız gerekir.

Kolay vize nasıl alınır

Bunun için gerekli belgeleri konsolosluğun internet sitesinden veya telefon yoluyla öğrenebilirsiniz. Verdiğiniz belgelere göre Başkonsolosluk sizi görüşmeye çağırır. Bu görüşme için özel bir hazırlık gerekir.

Öncelikle görüşme için istenen tüm belgelerin ve formların eksiksiz ve sorunsuz doldurulduğuna emin olmalısınız.

Belgeleri eksiksiz tamamlamak vizenizi kabul edecek jüri üstünde de çok etkilidir. Belgeleri eksiksiz ve zamanında tamamlamanın anlamı “ben ülkenize kaçak yollardan değil resmi yollardan gitmek istiyorum”dur.

Bundan sonra yapılması gereken şey mülakat sırasında görevliyi ikna etmek olacaktır. Eğer turist vizesi alıyorsanız görevliye ülkenize geri döneceğinizi, geri dönmek için bir çok nedeniniz olduğunu kanıtlamalısınız.

Farklı belgeler istense de Başkonsolosluklar tarafından istenen bazı formlar aynıdır. Bunlar Turistik vize başvurusunda bulunduysanız ssk sicil kaydınız, çalıştığınız şirketin sicil kaydı, imza sirküleri ve vergi levhası, Maaş bordronuz, banka hesabınızın dökümü, kredi kartlarınızın fotokopileri, üzerinize kayıtlı gayrimenkul ve eşyaların listesi, gideceğiniz ülkenin uçak ve otel rezervasyonu ve varsa sağlık sigortanızdır.

Öğrenciler için bu belgeler ailesinden temin edilir. Ayrıca öğrenci kimliğiniz ve ailenizin sizin sehayatinize sponsor olduğuna dair belge istenir.

Ticari vize için turist vizesi belgelerine ek olarak, gittiğiniz yerde katılacağınız seminerler, toplantıların belgeleri istenir. Gideceğiniz şirketin size özel yazılmış davetiyesi de işinizi kolaylaştırır.

Akraba ziyaretinde ise akrabanızın davetiyesi ve mülakat yapan görevliyi ikna etmeniz gerekir.