Kolesterol nedir

Kolesterol nedir

Her insanın vücudunda yer alan kolesterol miktarı bazı durumlar karşısında yüksek seviyelere ulaşabilmektedir.
0.0 (0 oy)
Kolesterol her insanda bulunmaktadır. Kanda yüksek miktarda mevcut olan kolesterol zaman içerisinde damarların içerisine birikir. Bu birikme yüzünden zaman içerisinde damarlarda tıkanma gerçekleşir. Kolesterol hangi damarı tıkarsa, o damarda zaman içerisinde problemler ve hastalıklar meydana gelir.Halk arasında kolesterol pek bilinmemektedir. İnsanların bu konuda tek bildiğin damar tıkanıklığıdır. Günümüzde damar tıkanıklığı yüzünden bir çok insan kalp krizi geçirmektedir. Bazıları ölümle yüzleşirken, bazıları da kalp hastası olarak yaşamaktadırlar. İşte kolesterol damarları tıkayarak insanlarda göğüs ağrısı, kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi problemleri ortaya çıkartır.

Günümüzde ölümlerin yaklaşık %30’u damar tıkanıklıkları yüzünden meydana gelen ölümlerden oluşmaktadır. Türkiye’nin nüfusunu göz önüne alacak olursak, 2 milyonu kalp hastasıdır. Gerçekten kalp hastalarının oranı bir hayli fazla durumdadır. Bunun en büyük nedeniyse tamamen sigaradır. İnsanlar her geçen gün kalp hastalığı yüzünden ölümle yüzleşmekteyken, halen inatla sigara içmeye devam eden insanları anlamak bir hayli güç durumdur.

Damar tıkanıklığının oluşma nedenleri:

-          Hipertansiyon

-          Sigara kullanmak

-          Yağ metabolizmasında problem olması

-          Diabetes mellitus

-          Fiziksel aktivitelerin az olması

-          İleri yaş

-          Aile bireylerinde kalp hastasının olması

-          Hırslı kişiliğe sahip olmak ve çok aşırı stres yapmak

-          Östrojen hormonu eksikliği

Damar tıkanıklığının neden olduğu etmenler bunlardır. Kesinlikle bu etmenlere çok dikkat etmeli ve yaşantınızı ona göre yönlendirmelisiniz. Unutmayın ki neredeyse ölümlerin yarısı kalp hastalıklarından meydana gelmektedir. Kalbiniz sizin için çok önemli olmalı.