Köpek eğitimi nasıl verilir

Köpek eğitimi nasıl verilir

En yakın dostlarımız arasında yer alan köpeklerin eğitimlerini başarılı bir şekilde yaparsanız onların da daha mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.
4.0 (1 oy)
Köpekler eğitim ile çoğu hareketi yapabilirler. Ancak verilen eğitim köpek doğduktan kısa süre sonra başlamalıdır ve belirli bir program içinde verilmelidir. Eğer verdiğiniz eğitimin programlı olmadığını köpek hissederse talimatlarınıza uymamaya başlayacaktır.

Köpek eğitiminde öncelik doğru köpek seçimidir. Köpek seçiminde en önemli şey ise sizin karakterinize uygun köpeği bulmanızdır. Bazı köpekler sabırlıdır ve siz sıkılsanız bile sizi bekleyebilir ve teşvik edebilir. Bazı köpek türleri ise sabırsızdır ve sizi yorar.

Yapılan araştırmalar her köpek türünün beş komutu çok kolay anladığını ortaya koymuştur. Bunlar köpeğiniz üstünde ilk hakimiyeti sağlamanızı, onunla ruhsal olarak bir bağ kurmanızı sağlar. Bunlar “ Bekle” , “Otur” , “Yürü” , “ Yat” ve “ Gel” komutlarıdır. Bazı köpekler ağzındakini bırakmak için “ Bırak” komutunu da öğrenirler. Ancak ağzındakini bırakmak istemeyen ve saldırganlaşan köpek türleri de mevcuttur.

Köpeğin doğru eğitilebilmesi için en önemli şey düzenli ve aynı saatte verilen eğitimlerdir. Köpek böyle bir düzene çok çabuk uyum sağlar. Zamanında yapılan eğitimler için günde 15 dakika yeterlidir. Eğer sürekli farklı zamanlarda eğitim veriyorsanız köpeğin söylenenleri algılaması zorlaşır.

köpek nasıl eğitilir

Eğitimle oyunu çok iyi ayırmalısınız. Köpekler çocuk gibidir ve dikkatleri çabuk dağılır. Bu durumu önlemek için oyun öncesi son üç hareketi hep aynı düzende yapın. Köpek oyun için bu eğitimleri bitirmesi gerektiğini anlayacaktır.

Köpeğinizle iletişim kurduğunuz ses tonunu değiştirmeyin. Otoriter bir tonla konuşun ancak komut verme yöntemini değiştirmeyin. Disiplinden taviz vermeyin. Köpek hangi durumlarda disiplinden taviz verdiğinizi hissedecektir.

Eğitim süresince tekrarlar çok önemlidir. Terrierler, tazılar ve spitz ırkı köpekler tekrardan çabuk sıkılır. Her dersin başlangıcı ve bitişi aynı şekilde olmalıdır. Köpek dersin başladığını ve bittiğini bu şekilde hisseder. Her eğitim ödülle bitmeyebilir ancak ödül köpeği daha çok konstantre edecektir.