Köpek nasıl eğitilir

Köpek nasıl eğitilir

Sevimli dostlarımız köpekleri yeni beslemeye başlayan biriyseniz bu sevimli hayvanlar hakkında bilmeniz gereken pek çok farklı ayrıntı bulunuyor.
0.0 (0 oy)
Köpek Eğitimi

İnsanın en iyi dostları arasındadır köpekler. Köpekler her ne kadar eğitimsiz de olsa sahiplerine bağlılığıyla dost olur ve sahiplerinin hayatını renklendirirler. Fakat eğitimli bir köpek sizin hayatınızı tamamen değiştirecektir. Hayatınıza ortak olacaklardır demek yanlış olmayacaktır. Zamanla sizin isteklerinizi anlayacak ve karşılığında sizde onu isteklerini anlayacaksınız. Yani köpeğinizle iki ayrı dili konuşan yabancı olmayacaksınız. En azından bunun için gayret göstermek sorumluluk sahibi olmanız açısından önemli. Eğitim ailede başlar köpeğinizin eğitiminde de aynı ihtimamı göstermeniz iyi olacaktır.

Beyaz Köpek

Köpeklerin insanların yaşına oranlandığında sonucu hepimiz biliriz. 4 köpek yılı örnek olabilir. İnsanlar yaşlarına göre öğrendiği gibi (0-1 yaş yürüme 1-2 yaş konuşma öğrenilir). Aynı şekilde köpeklerde de eğitimde yaş çok önemidir. 5 aylık bir köpek itaat eğitiminde en ideal yaşındadır diyebiliriz. 5 aya kadar çok fazla bir eğitim verilemez ama bu aylardan sonra vereceğiniz eğitimi köpek karakteriyle de doğru orantılı bir şekilde alacaktır. İtaat eğitimlerinde köpekler koşullandırılırsa faydalı bir yöntem olacaktır. Yani ilk önce köpeğe yapması gereken komutu elinizle iterek ya da çekerek gösterirsiniz. Mesela otur diye yüksek sesle komutunuzu verdikten sonra elinizle arkasından yere bastırınız. Oturduktan sonra aferin diyerek önce okşayınız sonra bir ödüllendiriniz. Ödül olarak küçük bir sosis parçası verebilirsiniz. Daha sonra oturma işlemini sizin desteğiniz olmadan yapmaya başlayacaktır. Her yaptığında bu şekilde ödüllendirilen köpek buna koşullanacaktır. Daha sonra ödülü azaltarak ve sadece okşayarak ödüllendiriniz. Zira sizin onu sevmeniz bile onun için bir ödül olacaktır artık.
Yürürken takacağınız tasma köpeğinizin sizi izleyerek yanınızda yürümesine yardımcı olacaktır. İlk önce tasma ile ayak adımlarınıza uygun bir şekilde yürütmeyi deneyiniz köpeğinizi. Yavaşladığında sertçe tasmayı çekmeniz yardımcı olacaktır. Hızlı gittiğinde ise geriye çekmeniz yine size yardımcı olacaktır. Size ayak uydurmaya başladığında ödüllendirirseniz köpeğiniz ile tasmasız yürüyüşlere başlayabilirsiniz.

Köpek Tuvalet Eğitimi
Tuvalet eğitimindeyse köpekler için gazete ile eğitim yöntemi gayet yerindedir. Tuvaletini yaptığı zaman gazeteyi ıslak bölgeye koyun ve daha sonra bu ıslanan gazeteyi tuvaletini yapmasını istediğiniz yere götürün. Köpeğinizi tasmasından tutarak bu gazeteyi koklatın. Bir iki denemeden sonra köpek tuvaletini nereye yapması gerektiğini anlayacaktır muhakkak. Fakat bu gazeteyi başka bir yere kaldırmayın. Zira köpek gazete üzerine yapmak için koşullandığından koyduğunuz diğer yeri bulacak ve oraya yapacaktır. Burada gazeteyi koyacağınız yer çok önemlidir. Köpekler yemekten, uykudan ve oyundan sonra genellikle tuvaletlerini yaparlar o yüzden gazeteyi dinlenme alanı olarak belirlediğiniz en yakın yere koymanız bu alışkanlığı daha çabuk yerleştirecektir köpeğinize.