Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır

Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır

Kredi kartı kullanıyorsanız bankaların sizlerden aylık olarak talep ettikleri aidatları da ödüyorsunuz demektir. Peki bu ödediğiniz aidatları nasıl geri alacağınızı biliyor musunuz?
0.0 (0 oy)
Kredi kartı üyelik aidatı her kredi kartı sahibinden alınan bir masraftır. Ülkemizde kredi kartı aidatı ile ilgili tartışmalı bir durum mevcut. Bazı tüketici hakem heyetlerinin bu paranın alınamayacağına dair kararları var.

Ancak genellikle bankalar bu tip mercilerin kredi kartı aidatı alınmaması veya alınan aidatların geri ödenmesi konusunda verdikleri kararların kurumun yetki sınırını aştığı gerekçesiyle  uygulamıyorlar.

Şu an kredi kartı üyelik aidatının geri alınabilmesi biraz da o banka ile nasıl bir görüşme yaptığınıza, şartların nasıl oluştuğuna bağlı. Bazı bankalar potansiyeli olan veya iyi müşterilerine bu paraları ödeyebiliyor. Bazen de müşterinin sert ceviz olduğunu belli etmesi gerekiyor.Kredi kartı üyelik aidatını geri alma yolunda bir çok farklı yol denenebilir. İlk yol mercilerin aldıkları kararları belirterek bankalara başvurmaktır. . “Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez” hükmünü kullanıp bankanıza başvurun. Gazetede bu konuda çıkan haberleri ve eğer elinizde varsa diğer belgeleri bankaya götürün. Antalya Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin bu konuda aldığı olumlu kararı da bankanıza iletin.

Eğer olumsuz cevap alırsanız kredi kartınızı “üyelik aidatı” yüzünden kapatmak istediğinizi ve başka banka ile çalışacağınızı bankanıza belirtin. Bunu telefonda yapmak yerine kalabalık bir banka şubesinde herkesin duyabileceği şekilde yapın.

Genellikle  talebinizden sonraki 10 gün içinde sizi telefonla arayıp kartınızı kullanmanız için bir pazarlığa girişirler. Bu biraz da nasıl bir müşteri olduğunuzla ilgilidir. Genellikle üyelik aidatınızı geri verirler. Eğer biraz daha naz yaparsanız size daha fazla fırsat da sunacaklardır.

Eğer paranızı iade etmezlerse kredi kartı ekstrenizin kopyası ile tüketici sorunları hakem heyetine başvurun. Kredi kartı ekstrelerinizin orijinalini ve fotokopisini de kuruma bırakın. Genellikle bu tip kurumlardan aidatın geri ödenmesi yolunda karar çıkar ve banka işi büyütmemek adına paranızı geri öder.