ambien generic 5mg buy ambien online no prescription ambient occlusion blender cycles

tramadol hcl 10 mg tramadol generic tramadol hcl 50 mg with alcohol

buy tramadol online from usa buy tramadol online without a prescription tramadol otc costa rica

tramadol 325 mg street price buy tramadol online buy tramadol american express

cuidado del medio ambiente en ingles buy ambien online no prescription ambien 79

best high tramadol buy tramadol online no prescription what can i do to help with tramadol withdrawal

erin soma san diego buy soma soma drug forum

Sağlık|27 Ağustos 2011 05:14

Kulak ağrısı

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Bölümlere hızlı geçiş: Kulak ağrısı sebepleri, Kulak ağrısı nasıl geçer , Kulak ağrısına ne iyi gelir , Kulak bakımı nasıl yapılır
Kulak ağrısı ve nedenleri
Kulağımız üç bölümden yani;  dış kulak, orta kulak ve iç kulaktan oluşmaktadır. Kulak  ağrılarının çoğunun nedeni dış ve orta kulak kaynaklıdır. Bunların haricinde sebepler çok çeşitli olabilir çünkü kulağın ortak sinire sahip olduğu pek çok yapı mevcuttur. Kulak ağrısını tetikleyen bu yapılar geniz bölgesi, gırtlak, yutak bölgesi, bademcikler ve boyun bölgesindeki bir lenf bezi olabileceği gibi kulak etrafında yer alan saçlı derideki enfeksiyonlar, beyin hasarı ve bunların haricinde çene eklemi ve hatta dişlerden de kaynaklı ağrılar söz konusu olabilir.

Kulak ağrısı sebepleri
Çocuklarda iç kulak vakaları daha sık rastlanan bir durum olurken yetişkinlerde genel olarak dış kulak rahatsızlıkları belirlenmektedir. Yansıyan ağrılar yani kulak dışı sebeplere baktığımızda genellikle çocuklarda boğaz iltihapları, yetişkinler ise diş ve çene  kaynaklı ağrılar baş göstermektedir.

 

Kulak Ağrısı

Kulak Ağrısı

Kulak ağrısına yol açan etkenler kulak kaynaklı olabileceği gibi kulak dışı kaynaklı da olabilir. Bu yüzden muayene sırasında yalnızca kulağa değil burun ve boğaza da bakılmaktadır.


Kulak ağrısı nasıl geçer
Kulak ağrısının nedeni kulak kaynaklıysa yani dış kulak yolu veya orta kulak iltihabı kaynaklıysa kişinin ilk başta kendi yapabileceği şey basit ağrı kesiciler kullanmaktır. Özellikle mide sorunu varsa midesine dokunmayan ilaçları seçmesinde yarar var.

Kulak ağrısına ne iyi gelir
İlaç ya da ağrı kesici bulunmadığında yapabileceklerimiz de vardır.
-Kulak yolunun girişine hafif ılıtılmış, teni yakmayacak havlu koyulabilir.
-Kulağa ılıştırılmış 2-3 zeytinyağı damla damlatılabilir ancak kulak zararının delinmemiş olması gerekir.

Kulak ağrısı diş iltihabı ya da çene sorunları temelli olabileceğinden doktor tavsiye olmadan antibiyotik almak doğru değildir. Bunun yerine yine ılık bir havlu koyulabilir zira çene bölgesi ile kulak bölgesi birbirine çok yakındır.

Kulak bakımı nasıl yapılır
Kulak ağrısından kaçınmak için en iyi bakım yöntemi açıkcası kulağı kendi haline bırakmaktır: Çünkü kulağımız kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Halk dilinde kulak kiri olarak bilinen ve temizlenmeye çalışılan salgı aslında kulağı koruyan ‘antibiyotiği’ gibidir. Bu yüzden ilk başta kulağı kurcalamamak lazım. Özellikle pamuk çubuklar ve değişik materyallerle kulak içindeki bu salgının uzaklaştırlımaması lazım. Bunun dışında kulağın kendine ait florası(kendini koruyan bazı iyi huylu mikroplar) vardır. Bunların kurcalanarak ya da ıslatılarak kendi başına iltihabı yapacağı için hijyeninden emin olunmayan havuzlara ve denize girildiğinde kulağın hafifçe parmağa pamuk dolayarak kurulanması alınabilecek en basit örneklerden biridir.

Kulak ağrısına limon suyu iyi geliyor
Kulağın kendini koruyacak salgısı yeterli değilse, asidik salgı olduğundan yine asidik bir salgı kulağa damlatılmalıdır. Bu da en doğal ve zarar vermeyen şekliyle *eşit sulandırılmış elma sirkesi ya da limon damlası olabilir.  Limon ya da elma sirkesini kaynatılmış ve soğutulmuş suya karıştırıp pamuk yardımıyla kulağa 2-3 damla damlatılması uygun bir hareket olabilir.

Not: Kesinlikle önceden kaynatılmış su ve eşit oranda su ile sirke kullanın. 1 kaşık suya 1 kaşık sirke gibi.

2 Yorum

  • Benim kulağım sürekli tıkanır bu da dayanılmaz bir ağrı yapar.Doktor a giderim tekrar açılır fakat sonra tekrar aynı olur.Ne yapacağım ben de bilmiyorum

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0

  • Az önce oğlumun kulağı ve gecenin 3 ünde neyapacağımı bilemez bir durumda internete bakmak aklıma geldi limon duyunun iyi geldiğini görünce tarifteki gibi yaptım ve hemen geçti ağrısı.Oğlum şimdi ağrısının geçmesiyle mutluluktan bilgisayarıyla oyun oynuyo hemde gecenin bu saatinde.Birazdan uykusu ağır basıcak ve uyuyacak oyüzden bebde karışmıyorum oynamasına.Paylaşmak istedim.Herkeze selamlar.

    Bu yorumu beğendiniz mi? Thumb up 0 Thumb down 0