soma muscle relaxer with alcohol soma price order soma usa

hydrocodone lortab 5 what is hydrocodone hydrocodone 1000 mg

klonopin xanax and alcohol alprazolam 0.5mg buying xanax

buy valium in uk order valium online valium onset of action

correction factors for altitude and ambient temperature ambien 10 mg buy ambien in mexico

buy tramadol online with paypal tramadol 50 tramadol 50mg biogaran

valium.pharmacy save buy cheap valium valium 3601

ambien side effects tremors ambien no prescription buy ambien cr 12.5/ no prescription

Genel|23 Ekim 2010 10:14

Kurban nasıl kesilir

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Kurban nasıl kesilir?

Kurban nasıl kesilir bu sıralarda en fazla merak edilen konulardan bir tanesidir. Her Müslüman’ın yerine getirmesi gereken, elbette ki durumu yeterliyse, Allah’ın emirlerinden bir tanesidir. Kurban bayramı miladi takvime göre ramazan bayramından 40 gün sonra olur. Hicri takvim ile miladi takvimin farklı olmaları her yıl bayram günlerinin farklı güne denk gelmesine neden oluyor fakat iki bayram arasındaki gün sayısı asla değişmemektedir.

Kurban nasıl kesilir konusunda elbette ki herkesin bilgisi olması gerekir fakat kurban kesmeye cesaret edemeyecek kişinin de kurbanı kesmeye kalkmaması ve kurbanı mundar etmemesi gerekir. Kurban kesim işlemi yapmayı bilmeniz kurban kesebileceğiniz anlamına gelmemektedir.

kurban

kurban

Kurban kesmek istiyorsanız öncelikle farz olduğunun farkında olmanız ve Allah’ın emirlerinden biri olduğunu düşünmeniz kurban nasıl kesilir konusunda sizlere daha yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Eğer kurban kesmeden önce bir cana kıyacağınızı düşünüyorsanız bu söylediklerimizi düşünerek içinizin rahat olmasını sağlamalı ve kurban kesmeye hazır olduğunuzu hissetmelisiniz.

Kurban keserken öncelikle abdestinizin olduğuna emin olmalısınız. Kafanızda en ufacık bir şüpheniz varsa gushul abdestinizi yeniden almanız daha iyi olacaktır. Hatta evden çıkmadan hemen önce abdest almanız daha hayırlı olmaktadır.

Kurban nasıl kesilir için öncelikle büyük baş veya küçük baş hayvan kesimlerinin farklı olduğunu belirtmek isteriz. Küçük baş bir kurban kesecekseniz yanınızda 2 kişi olması yeterli fakat büyük baş bir hayvan kesecekseniz yanınızda en az 6 7 kişi olmasına özen gösteriniz. Kişi sayısı boğa gibi büyük baş hayvan keseceklerde arttırılabilir.

Kurbanınızı yatırmanızın ardından kurban için okunan duayı yanınızdakiler ile beraber okuduktan sonra, güzel, iyice bilenmiş ve büyük bir bıçak ile kurbanı tam gırtlağından bastırarak kesmelisiniz. Bu işlemi çok hızlı yapmanız kurbanınızın canını çok daha az yakacaktır. Eğer iyi bilenmemiş bir bıçak kullanırsanız hayvanınız mundar olabilir.