2003 bmw 325i ambient temperature sensor location ambien no prescription ambien 10 mg scored

generic valium 5mg buy valium purchase valium canada

generic xanax 11 buy xanax online how to take xanax bars

ways get high tramadol buy tramadol online tramadol for pain in cats

long does tramadol overdose take buy tramadol online tramadol hcl 50mg tab abuse

buy retin a from usa where can you buy retin-a retin-a cream minoxidil

soma outlet online buy soma soma san diego age requirement

Genel|22 Temmuz 2011 14:56

Küresel ısınma nasıl oluşur

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Küresel ısınma nasıl oluşur

Son yıllarda en çok duyduğumuz sözlerden biri küresel ısınma oldu. Mevsimlerin yer değiştirmesi, kış aylarının çok sıcak yaz aylarının ise yağmurlu geçmesi gibi durumlar küresel ısınmanın bize yansıyan tarafları olmakta.

Dünyamızın giderek ısındığı ise bugün yadsınamaz bir gerçek. Dünyada sıcaklığın bir derece artması ile yaşanacak felaketler hakkında belgeseller çekiliyor. Buzulların erimesi nedeni ile kutup ayıları yaşayacak yer bulamamaktalar.

Küresel ısınmaya neden olan bir çok faktör mevcuttur. Ancak bunların en önemlisi sera etkisi olarak gösterilir. Seralarda üstü kapatılan alan çok ısınır ve ekilen ürünlerin mevsimi anlayamamasına neden olur. Sera etkisi dünya için de böyledir. Bazı gazlar dünyanın ısısının uzay boşluğuna gitmesini engeller. Dünya içinde kalan ısı, yeryüzüne sürekli daha sıcak bir yer haline getirir.

küresel ısınma nasıl oluşur

Sera etkisi aslında dünyanın doğal dengesi içinde normal bir olaydır. Eğer sera etkisi olmazsa dünya bu sefer de fazla soğuyacaktır. Ancak şu an yaşanan sorun gazların sıcaklığı tutup dünyayı ısıtmasıdır.

Küresel ısınmaya neden olan esas olay aslında kamuoyunun yıllar içinde yanlış yönlendirilmesi olmuştur. Dünya son 50 yılda 0,6 derece ısınmış ve bu insanlara çok küçük bir oran olarak gösterilmiştir.

Oysa az gibi görülen bu artık dünyanın hassas dengesini geri dönülemeyecek şekilde bozan bir durum. Yapılan araştırmalara göre bu artışın 2 dereceye çıkması su sıkıntılarına, 5 derece artması denizlerin en az 5 metre yükselmesine, 6 derece artması ile milyarlarca insanın yaşayacak yer bulamamasına yol açacak.

Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği ise şu an yaşadığımız ilk belirtilerden biridir. Dünya genelinde yağış alamayan bölgeler daha da kurak zamanlar yaşarken yağış alan bölgeler daha fazla yağış almakta. Bu nedenle güneşle büyümesi gereken bitkiler topraktan çıkamıyorlar ve kuraklık baş gösteriyor.

1 Yorum