xanax nursing xanax 2mg xanax recreational use

tramadol 50 mg ingredients buy tramadol online without a prescription tramadol high stories

there drug test soma soma price soma backless bras

hydrocodone dosage cough suppressant what is hydrocodone hydrocodone 10-500 tab

cheap generic xanax alprazolam 0.5mg xanax drug with alcohol

stare into valium colored skies order valium online oxy and valium bluelight

ambien side effects women ambien 10 mg ambien withdrawal joint pain

tramadol 50 mg what is it used for tramadol 50 tramadol with hydrocodone allergy

best high valium diazepam online buy valium from india

street value of 10mg ambien ambien without prescription ambien cr how long does it last

Genel|22 Temmuz 2011 14:56

Küresel ısınma nasıl oluşur

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Küresel ısınma nasıl oluşur

Son yıllarda en çok duyduğumuz sözlerden biri küresel ısınma oldu. Mevsimlerin yer değiştirmesi, kış aylarının çok sıcak yaz aylarının ise yağmurlu geçmesi gibi durumlar küresel ısınmanın bize yansıyan tarafları olmakta.

Dünyamızın giderek ısındığı ise bugün yadsınamaz bir gerçek. Dünyada sıcaklığın bir derece artması ile yaşanacak felaketler hakkında belgeseller çekiliyor. Buzulların erimesi nedeni ile kutup ayıları yaşayacak yer bulamamaktalar.

Küresel ısınmaya neden olan bir çok faktör mevcuttur. Ancak bunların en önemlisi sera etkisi olarak gösterilir. Seralarda üstü kapatılan alan çok ısınır ve ekilen ürünlerin mevsimi anlayamamasına neden olur. Sera etkisi dünya için de böyledir. Bazı gazlar dünyanın ısısının uzay boşluğuna gitmesini engeller. Dünya içinde kalan ısı, yeryüzüne sürekli daha sıcak bir yer haline getirir.

küresel ısınma nasıl oluşur

Sera etkisi aslında dünyanın doğal dengesi içinde normal bir olaydır. Eğer sera etkisi olmazsa dünya bu sefer de fazla soğuyacaktır. Ancak şu an yaşanan sorun gazların sıcaklığı tutup dünyayı ısıtmasıdır.

Küresel ısınmaya neden olan esas olay aslında kamuoyunun yıllar içinde yanlış yönlendirilmesi olmuştur. Dünya son 50 yılda 0,6 derece ısınmış ve bu insanlara çok küçük bir oran olarak gösterilmiştir.

Oysa az gibi görülen bu artık dünyanın hassas dengesini geri dönülemeyecek şekilde bozan bir durum. Yapılan araştırmalara göre bu artışın 2 dereceye çıkması su sıkıntılarına, 5 derece artması denizlerin en az 5 metre yükselmesine, 6 derece artması ile milyarlarca insanın yaşayacak yer bulamamasına yol açacak.

Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği ise şu an yaşadığımız ilk belirtilerden biridir. Dünya genelinde yağış alamayan bölgeler daha da kurak zamanlar yaşarken yağış alan bölgeler daha fazla yağış almakta. Bu nedenle güneşle büyümesi gereken bitkiler topraktan çıkamıyorlar ve kuraklık baş gösteriyor.

1 Yorum