soma 11211 pathwayinc.com/soma/ buy soma cod overnight

buying xanax buy xanax no prescription buy xanax online pharmacy

how much valium will get me high buy valium no prescription what is diazepam valium used for

zolt brand ambien pathwayinc.com/ambien/ 5mg of ambien and alcohol

tramadol 50 mg hcl narcotic tramadol online tramadol generic walmart

is 5mg of valium a low dose valium online valium side effects urination

ambien withdrawal klonopin buy ambien no prescription does ambien cr get you high

Genel|22 Temmuz 2011 14:56

Küresel ısınma nasıl oluşur

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Küresel ısınma nasıl oluşur

Son yıllarda en çok duyduğumuz sözlerden biri küresel ısınma oldu. Mevsimlerin yer değiştirmesi, kış aylarının çok sıcak yaz aylarının ise yağmurlu geçmesi gibi durumlar küresel ısınmanın bize yansıyan tarafları olmakta.

Dünyamızın giderek ısındığı ise bugün yadsınamaz bir gerçek. Dünyada sıcaklığın bir derece artması ile yaşanacak felaketler hakkında belgeseller çekiliyor. Buzulların erimesi nedeni ile kutup ayıları yaşayacak yer bulamamaktalar.

Küresel ısınmaya neden olan bir çok faktör mevcuttur. Ancak bunların en önemlisi sera etkisi olarak gösterilir. Seralarda üstü kapatılan alan çok ısınır ve ekilen ürünlerin mevsimi anlayamamasına neden olur. Sera etkisi dünya için de böyledir. Bazı gazlar dünyanın ısısının uzay boşluğuna gitmesini engeller. Dünya içinde kalan ısı, yeryüzüne sürekli daha sıcak bir yer haline getirir.

küresel ısınma nasıl oluşur

Sera etkisi aslında dünyanın doğal dengesi içinde normal bir olaydır. Eğer sera etkisi olmazsa dünya bu sefer de fazla soğuyacaktır. Ancak şu an yaşanan sorun gazların sıcaklığı tutup dünyayı ısıtmasıdır.

Küresel ısınmaya neden olan esas olay aslında kamuoyunun yıllar içinde yanlış yönlendirilmesi olmuştur. Dünya son 50 yılda 0,6 derece ısınmış ve bu insanlara çok küçük bir oran olarak gösterilmiştir.

Oysa az gibi görülen bu artık dünyanın hassas dengesini geri dönülemeyecek şekilde bozan bir durum. Yapılan araştırmalara göre bu artışın 2 dereceye çıkması su sıkıntılarına, 5 derece artması denizlerin en az 5 metre yükselmesine, 6 derece artması ile milyarlarca insanın yaşayacak yer bulamamasına yol açacak.

Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği ise şu an yaşadığımız ilk belirtilerden biridir. Dünya genelinde yağış alamayan bölgeler daha da kurak zamanlar yaşarken yağış alan bölgeler daha fazla yağış almakta. Bu nedenle güneşle büyümesi gereken bitkiler topraktan çıkamıyorlar ve kuraklık baş gösteriyor.

1 Yorum