Kuru fasulye nasıl yapılır

Kuru fasulye nasıl yapılır

Sofraların vazgeçilmezi kuru fasulye, peki nasıl yapılması gerekiyor ve nelere dikkat etmek gerekiyor?
0.0 (0 oy)
Hangimiz sevmeyiz ki kuru fasulye yanında turşu ya da cacık bizlerin kuşkusuz en sevdiği yemekler arasındadır. Kuru fasulye hele ki lezzetli ve tam kıvamında pişirilmiş ise değmeyin keyfimize. Hele ki kış aylarında çoğu kişinin yemek sofralarında kuru fasulye olmazsa olmazlardandır. Nasıl daha güzel ve leziz kuru fasulye pişirebiliriz cevabı ise ilk öncelikli olarak satın alınmış olan kuru fasulyenin iyi olması ile kesinlikle alakalıdır. Çünkü kuru fasulye çeşitleri itibari ile yetiştiği yere ve iklime göre farklı isimlerle ve şekilleriyle değişiklik göstermektedir. Kimi kuru fasulye geniş ve iri iken kimileri ise küçük görünüşlüdür. İşte bunların da pişirilmesi farklı işlemlerden geçirilerek hazırlanması daha uygun olacaktır.

Kuru Fasulye

Kuru fasulye pişirilmeye karar verildikten sonra bir gece öncesinden mümkünse ıslatılarak bekletilmesi kuru fasulyeye daha lezzet katacaktır. Sabahleyin süzülerek kuru fasulye pişirilme aşamasına geçilir. Kuru fasulyeyi sade olarak pişirebilir ya da farklı sizlerin tercihine göre içine kıyma, et, fasulye, sucuk gibi malzemelerle de pişirebilirsiniz. Yine kuru fasulyenin ağır ağır pişmesi ve pişirilen tencerenin toprak yani güveç diye adlandırılan tencerede pişirilmesi daha makbuldür. Bu sayede pişirilen kuru fasulyenin tadına ve lezzetine doyamayacağınızın garantisi de şimdiden ortadadır.

Kuru Fasulye

Her ne yemek pişirilirse pişirilsin en basit bile olsun kişilerin ellerinin lezzeti ve kattığı sevgi mutlaka yemeklerin tadını ve lezzetini daha da arttıran özellikler arasındadır. Yemek tariflerini sunan usta aşçılar bile pişen yemeklere bir tutam da sevginin katılması ile bambaşka lezzeti ve görüntüsü olan yemeklerin hazırlanabileceğini söylemektedirler.

Kuru fasulyenin içine katılacak olan farklı çeşitlilikler ile süsleyebilir ve sizin damak zevkinize göre onu hazırlayabilirsiniz. Hele ki pastırmalı olarak pişirilen kuru fasulye çoğu kişinin favorileri arasında yer alır. Kimilerimiz daha çok salçalı yani kırmızı renkli olmasından yana tercihimizi kullanırken kimilerimiz ise daha doğal ve salçası az olan kuru fasulyeyi beğenerek yemektedirler.