xanax nursing xanax 2mg xanax recreational use

tramadol 50 mg ingredients buy tramadol online without a prescription tramadol high stories

there drug test soma soma price soma backless bras

hydrocodone dosage cough suppressant what is hydrocodone hydrocodone 10-500 tab

cheap generic xanax alprazolam 0.5mg xanax drug with alcohol

stare into valium colored skies order valium online oxy and valium bluelight

ambien side effects women ambien 10 mg ambien withdrawal joint pain

tramadol 50 mg what is it used for tramadol 50 tramadol with hydrocodone allergy

best high valium diazepam online buy valium from india

street value of 10mg ambien ambien without prescription ambien cr how long does it last

Yemek Tarifleri|20 Ocak 2013 17:10

Kuru fasulye nasıl yapılır

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Hangimiz sevmeyiz ki kuru fasulye yanında turşu ya da cacık bizlerin kuşkusuz en sevdiği yemekler arasındadır. Kuru fasulye hele ki lezzetli ve tam kıvamında pişirilmiş ise değmeyin keyfimize. Hele ki kış aylarında çoğu kişinin yemek sofralarında kuru fasulye olmazsa olmazlardandır. Nasıl daha güzel ve leziz kuru fasulye pişirebiliriz cevabı ise ilk öncelikli olarak satın alınmış olan kuru fasulyenin iyi olması ile kesinlikle alakalıdır. Çünkü kuru fasulye çeşitleri itibari ile yetiştiği yere ve iklime göre farklı isimlerle ve şekilleriyle değişiklik göstermektedir. Kimi kuru fasulye geniş ve iri iken kimileri ise küçük görünüşlüdür. İşte bunların da pişirilmesi farklı işlemlerden geçirilerek hazırlanması daha uygun olacaktır.

Kuru Fasulye

Kuru fasulye pişirilmeye karar verildikten sonra bir gece öncesinden mümkünse ıslatılarak bekletilmesi kuru fasulyeye daha lezzet katacaktır. Sabahleyin süzülerek kuru fasulye pişirilme aşamasına geçilir. Kuru fasulyeyi sade olarak pişirebilir ya da farklı sizlerin tercihine göre içine kıyma, et, fasulye, sucuk gibi malzemelerle de pişirebilirsiniz. Yine kuru fasulyenin ağır ağır pişmesi ve pişirilen tencerenin toprak yani güveç diye adlandırılan tencerede pişirilmesi daha makbuldür. Bu sayede pişirilen kuru fasulyenin tadına ve lezzetine doyamayacağınızın garantisi de şimdiden ortadadır.

Kuru Fasulye

Her ne yemek pişirilirse pişirilsin en basit bile olsun kişilerin ellerinin lezzeti ve kattığı sevgi mutlaka yemeklerin tadını ve lezzetini daha da arttıran özellikler arasındadır. Yemek tariflerini sunan usta aşçılar bile pişen yemeklere bir tutam da sevginin katılması ile bambaşka lezzeti ve görüntüsü olan yemeklerin hazırlanabileceğini söylemektedirler.

Kuru fasulyenin içine katılacak olan farklı çeşitlilikler ile süsleyebilir ve sizin damak zevkinize göre onu hazırlayabilirsiniz. Hele ki pastırmalı olarak pişirilen kuru fasulye çoğu kişinin favorileri arasında yer alır. Kimilerimiz daha çok salçalı yani kırmızı renkli olmasından yana tercihimizi kullanırken kimilerimiz ise daha doğal ve salçası az olan kuru fasulyeyi beğenerek yemektedirler.