long term effects of ambien abuse ambien pills can i take 2 ambien cr 6.25

buy valium online uk no prescription buy valium online how long does valium show up in your urine

how to get really high off of xanax buy xanax online where can i buy xanax no prescription

tramadol treat opiate addiction tramadol generic tramadol federal controlled substance states

what is the lowest dosage of tramadol tramadol 50 mg buy tramadol online overnight

retin a cream package insert buy retin-a retin a micro gel for sun spots

buy soma us pharmacy soma online kind drug soma

Yemek Tarifleri|20 Ocak 2013 17:10

Kuru fasulye nasıl yapılır

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Hangimiz sevmeyiz ki kuru fasulye yanında turşu ya da cacık bizlerin kuşkusuz en sevdiği yemekler arasındadır. Kuru fasulye hele ki lezzetli ve tam kıvamında pişirilmiş ise değmeyin keyfimize. Hele ki kış aylarında çoğu kişinin yemek sofralarında kuru fasulye olmazsa olmazlardandır. Nasıl daha güzel ve leziz kuru fasulye pişirebiliriz cevabı ise ilk öncelikli olarak satın alınmış olan kuru fasulyenin iyi olması ile kesinlikle alakalıdır. Çünkü kuru fasulye çeşitleri itibari ile yetiştiği yere ve iklime göre farklı isimlerle ve şekilleriyle değişiklik göstermektedir. Kimi kuru fasulye geniş ve iri iken kimileri ise küçük görünüşlüdür. İşte bunların da pişirilmesi farklı işlemlerden geçirilerek hazırlanması daha uygun olacaktır.

Kuru Fasulye

Kuru fasulye pişirilmeye karar verildikten sonra bir gece öncesinden mümkünse ıslatılarak bekletilmesi kuru fasulyeye daha lezzet katacaktır. Sabahleyin süzülerek kuru fasulye pişirilme aşamasına geçilir. Kuru fasulyeyi sade olarak pişirebilir ya da farklı sizlerin tercihine göre içine kıyma, et, fasulye, sucuk gibi malzemelerle de pişirebilirsiniz. Yine kuru fasulyenin ağır ağır pişmesi ve pişirilen tencerenin toprak yani güveç diye adlandırılan tencerede pişirilmesi daha makbuldür. Bu sayede pişirilen kuru fasulyenin tadına ve lezzetine doyamayacağınızın garantisi de şimdiden ortadadır.

Kuru Fasulye

Her ne yemek pişirilirse pişirilsin en basit bile olsun kişilerin ellerinin lezzeti ve kattığı sevgi mutlaka yemeklerin tadını ve lezzetini daha da arttıran özellikler arasındadır. Yemek tariflerini sunan usta aşçılar bile pişen yemeklere bir tutam da sevginin katılması ile bambaşka lezzeti ve görüntüsü olan yemeklerin hazırlanabileceğini söylemektedirler.

Kuru fasulyenin içine katılacak olan farklı çeşitlilikler ile süsleyebilir ve sizin damak zevkinize göre onu hazırlayabilirsiniz. Hele ki pastırmalı olarak pişirilen kuru fasulye çoğu kişinin favorileri arasında yer alır. Kimilerimiz daha çok salçalı yani kırmızı renkli olmasından yana tercihimizi kullanırken kimilerimiz ise daha doğal ve salçası az olan kuru fasulyeyi beğenerek yemektedirler.