xanax nursing xanax 2mg xanax recreational use

tramadol 50 mg ingredients buy tramadol online without a prescription tramadol high stories

there drug test soma soma price soma backless bras

hydrocodone dosage cough suppressant what is hydrocodone hydrocodone 10-500 tab

cheap generic xanax alprazolam 0.5mg xanax drug with alcohol

stare into valium colored skies order valium online oxy and valium bluelight

ambien side effects women ambien 10 mg ambien withdrawal joint pain

tramadol 50 mg what is it used for tramadol 50 tramadol with hydrocodone allergy

best high valium diazepam online buy valium from india

street value of 10mg ambien ambien without prescription ambien cr how long does it last

Yemek Tarifleri|30 Eylül 2011 04:14

Kuru Patlıcan Dolması Nasıl Yapılır ?

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Dolma denilince en çok sevilen ve tercih edilen tariflerin başında kurutulmuş patlıcandan yapılan Kuru Patlıcan Dolması gelir.

Kuru Patlıcan Dolmasının tarifi çok kolay hazırlanması da çok kısa sürmektedir. 5 kişilik bir Kuru Patlıcan Dolmasının hazırlanışı ortalama beş dakika, servise sunulması da yaklaşık yarım saattir.

Kuru Patlıcan Dolması Nasıl Yapılır ?

5 kişilik Kuru Patlıcan Dolması tarifi için gerekli malzemeler şu şekildedir: Bir dizi Kuru Patlıcan, bir adet domates, bir adet kuru soğan, bir adet kabak, 3 adet fasulye, bir çay bardağı miktarınca pirinç, bir adet çarliston, bir tutam taze yeşil nane, iki çorba kaşığı kadar nar ekşisi, bir çorba kaşığı domates salçası, bir çorba kaşığı ceviz, bir adet kırmızı biber, bir adet sarı biber, dört diş sarımsak, 5 su bardağı sıcak su, bir tatlı kaşığı miktarınca şeker, tuz ve karabiber.

Kuru Patlıcan Dolması tarifi için gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra yemeğin hazırlanışına tavaya 2,5 su bardağı suyu dökerek başlayabiliriz.

Bu suyun içine bir dizi kuru patlıcanı yumuşamaları için 10 dakika süreyle atmamız gerekiyor. Kuru patlıcanlar, bu süre zarfında kısık ateşte kaynamaya bırakılmalıdır.

Dolma içini hazırlamak için küp küp kesilmiş kuru soğanlar ile dört diş sarımsağı, bir adet havucu, 4 fasulyeyi, bir domatesi, bir çarlistonu, sarı ve kırmızı biberleri de küp küp kestikten sonra hepsini derin bir kapta karıştırın.

Bu karışım üzerine ince ince kıyılmış nane ve cevizi de ekleyip hepsini karıştırın. Aynı karışımın üzerine iki çorba kaşığı nar ekşisini, bir çorba kaşığı salçayı, bir tatlı kaşığı karabiberi, bir tatlı kaşığı tuzu, bir tatlı kaşığı şekeri ve bir çay bardağı kadar pirinci de ekleyerek bütün bu malzemeleri karıştırıyoruz.

Daha önceden yumuşaması için kaynatılan patlıcanları soğuk su ile serinletip süzüyoruz ve az önce hazırladığımız içi patlıcanların içine doldurarak tencereye yerleştiriyoruz.

Kuru patlıcanların içinin doldurulması bitip tencereye yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra tencereye 2,5 su bardağı kaynar su gezdiriyoruz ve dolmalarımızı kısık ateşte yaklaşık yarım saat pişiriyoruz. Afiyet olsun.