latest news on ambien 2014 buy ambien online no prescription what is ambien overdose mg

how many milligrams of tramadol get you high tramadol generic tramadol prescription changes

how much tramadol will cause an overdose buy tramadol online without a prescription tramadol back pain

side effects tramadol hcl 50mg tablet buy tramadol online withdrawal from tramadol addiction

ambien sleep stories buy ambien online no prescription ambien side effects uti

tramadol hcl medicine buy tramadol online no prescription tramadol for dogs how long to take effect

discount fabrics soma buy soma soma de vetores online

Yemek Tarifleri|30 Eylül 2011 04:14

Kuru Patlıcan Dolması Nasıl Yapılır ?

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Dolma denilince en çok sevilen ve tercih edilen tariflerin başında kurutulmuş patlıcandan yapılan Kuru Patlıcan Dolması gelir.

Kuru Patlıcan Dolmasının tarifi çok kolay hazırlanması da çok kısa sürmektedir. 5 kişilik bir Kuru Patlıcan Dolmasının hazırlanışı ortalama beş dakika, servise sunulması da yaklaşık yarım saattir.

Kuru Patlıcan Dolması Nasıl Yapılır ?

5 kişilik Kuru Patlıcan Dolması tarifi için gerekli malzemeler şu şekildedir: Bir dizi Kuru Patlıcan, bir adet domates, bir adet kuru soğan, bir adet kabak, 3 adet fasulye, bir çay bardağı miktarınca pirinç, bir adet çarliston, bir tutam taze yeşil nane, iki çorba kaşığı kadar nar ekşisi, bir çorba kaşığı domates salçası, bir çorba kaşığı ceviz, bir adet kırmızı biber, bir adet sarı biber, dört diş sarımsak, 5 su bardağı sıcak su, bir tatlı kaşığı miktarınca şeker, tuz ve karabiber.

Kuru Patlıcan Dolması tarifi için gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra yemeğin hazırlanışına tavaya 2,5 su bardağı suyu dökerek başlayabiliriz.

Bu suyun içine bir dizi kuru patlıcanı yumuşamaları için 10 dakika süreyle atmamız gerekiyor. Kuru patlıcanlar, bu süre zarfında kısık ateşte kaynamaya bırakılmalıdır.

Dolma içini hazırlamak için küp küp kesilmiş kuru soğanlar ile dört diş sarımsağı, bir adet havucu, 4 fasulyeyi, bir domatesi, bir çarlistonu, sarı ve kırmızı biberleri de küp küp kestikten sonra hepsini derin bir kapta karıştırın.

Bu karışım üzerine ince ince kıyılmış nane ve cevizi de ekleyip hepsini karıştırın. Aynı karışımın üzerine iki çorba kaşığı nar ekşisini, bir çorba kaşığı salçayı, bir tatlı kaşığı karabiberi, bir tatlı kaşığı tuzu, bir tatlı kaşığı şekeri ve bir çay bardağı kadar pirinci de ekleyerek bütün bu malzemeleri karıştırıyoruz.

Daha önceden yumuşaması için kaynatılan patlıcanları soğuk su ile serinletip süzüyoruz ve az önce hazırladığımız içi patlıcanların içine doldurarak tencereye yerleştiriyoruz.

Kuru patlıcanların içinin doldurulması bitip tencereye yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra tencereye 2,5 su bardağı kaynar su gezdiriyoruz ve dolmalarımızı kısık ateşte yaklaşık yarım saat pişiriyoruz. Afiyet olsun.