long term effects of ambien abuse ambien pills can i take 2 ambien cr 6.25

buy valium online uk no prescription buy valium online how long does valium show up in your urine

how to get really high off of xanax buy xanax online where can i buy xanax no prescription

tramadol treat opiate addiction tramadol generic tramadol federal controlled substance states

what is the lowest dosage of tramadol tramadol 50 mg buy tramadol online overnight

retin a cream package insert buy retin-a retin a micro gel for sun spots

buy soma us pharmacy soma online kind drug soma

Yemek Tarifleri|30 Eylül 2011 04:14

Kuru Patlıcan Dolması Nasıl Yapılır ?

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

Dolma denilince en çok sevilen ve tercih edilen tariflerin başında kurutulmuş patlıcandan yapılan Kuru Patlıcan Dolması gelir.

Kuru Patlıcan Dolmasının tarifi çok kolay hazırlanması da çok kısa sürmektedir. 5 kişilik bir Kuru Patlıcan Dolmasının hazırlanışı ortalama beş dakika, servise sunulması da yaklaşık yarım saattir.

Kuru Patlıcan Dolması Nasıl Yapılır ?

5 kişilik Kuru Patlıcan Dolması tarifi için gerekli malzemeler şu şekildedir: Bir dizi Kuru Patlıcan, bir adet domates, bir adet kuru soğan, bir adet kabak, 3 adet fasulye, bir çay bardağı miktarınca pirinç, bir adet çarliston, bir tutam taze yeşil nane, iki çorba kaşığı kadar nar ekşisi, bir çorba kaşığı domates salçası, bir çorba kaşığı ceviz, bir adet kırmızı biber, bir adet sarı biber, dört diş sarımsak, 5 su bardağı sıcak su, bir tatlı kaşığı miktarınca şeker, tuz ve karabiber.

Kuru Patlıcan Dolması tarifi için gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra yemeğin hazırlanışına tavaya 2,5 su bardağı suyu dökerek başlayabiliriz.

Bu suyun içine bir dizi kuru patlıcanı yumuşamaları için 10 dakika süreyle atmamız gerekiyor. Kuru patlıcanlar, bu süre zarfında kısık ateşte kaynamaya bırakılmalıdır.

Dolma içini hazırlamak için küp küp kesilmiş kuru soğanlar ile dört diş sarımsağı, bir adet havucu, 4 fasulyeyi, bir domatesi, bir çarlistonu, sarı ve kırmızı biberleri de küp küp kestikten sonra hepsini derin bir kapta karıştırın.

Bu karışım üzerine ince ince kıyılmış nane ve cevizi de ekleyip hepsini karıştırın. Aynı karışımın üzerine iki çorba kaşığı nar ekşisini, bir çorba kaşığı salçayı, bir tatlı kaşığı karabiberi, bir tatlı kaşığı tuzu, bir tatlı kaşığı şekeri ve bir çay bardağı kadar pirinci de ekleyerek bütün bu malzemeleri karıştırıyoruz.

Daha önceden yumuşaması için kaynatılan patlıcanları soğuk su ile serinletip süzüyoruz ve az önce hazırladığımız içi patlıcanların içine doldurarak tencereye yerleştiriyoruz.

Kuru patlıcanların içinin doldurulması bitip tencereye yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra tencereye 2,5 su bardağı kaynar su gezdiriyoruz ve dolmalarımızı kısık ateşte yaklaşık yarım saat pişiriyoruz. Afiyet olsun.