ambien high experience ambien pills ambien side effects when stopped

valium 10 mg by roche buy valium buy valium in australia

xanax bars cost street buy xanax online withdrawal from xanax how long does it last

tramadol jittery tramadol 50 mg buy tramadol online overnight shipping

tramadol tylenol pm tramadol online can you buy tramadol dominican republic

retin-a gel 0.01 reviews retin a online pharmacy retin a micro gel or cream

soma medication buy online cheap soma drug interactions soma norco

Hayvanlar Alemi|27 Haziran 2011 09:33

Kutuplarda hayvanlar nasıl yaşar

Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (henüz oy verilmemiş)
Loading...Loading...

İnsanlar ısıya ciddi anlamda çok duyarlıdırlar. Bu durum hayvanlarda o kadarda geçerli değildir. İnsanlara 35 derece çok sıcak geldiğinden dolayı serinlemek için denize girerler, 5 derece çok soğuk geldiğinden ötürü ısınmak için paltoyla gezerler. İnsanlar bu kadar çok ısıya duyarlıyken hayvanlar için bu böyle değildir. Hayvanların giysileri olmamasına rağmen hayatta yaşamaları mümkündür. Köpekler eksi 40 derecede kutuplarda kızaklar çekerler, balıklar soğuk buz kaplı denizde çıplak yüzerler. Bu durum hayvanların özellikleridir. Elbette her hayvan kutuplarda yaşayamaz, bunun yanı sırada sıcak bölgelerde de yaşayamayacak hayvanlarda bulunmaktadır.

kutup hayvanlar

Aslında söylediğimiz gibi ısıdan sadece insanlar etkilenmemektedir. Buna örnek verecek olursak her insanın günlük yaşamında gördüğü sinekler. Sinekler kışın kesinlikle yaşayamazlar. Hiç kışın ortasında dışarıda uçan bir sinek gördünüz mü? Elbette görmek mümkün değildir. Çünkü sinekler kesinlikle o kadar soğukta yaşayamazlar. Yada öğlen sıcağında ordan oraya zıplayan bir çekirgeyi ele alalım. Bu çekirgeyi sabah serinliğinde çok ağır olduğundan ötürü insanın yakalaması bile çok kolaydır.

Kendi vücut ısısından, düşük ısı koşullarında yaşaya bilmek için canlıların 2 tür silahı bulunmaktadır. Bunlardan birisi vücut ısılarını ayarlamalarıdır, diğeri ise kürk denilen vücut örtüleridir. Kutup bölgelerinde yaşayan hayvanlar, normal hayvanlardan 10 kat fazla ısı meydana getirmektedir.

İnsanlar eskiden buyana hep hayvanların kürkleri üzerine düşüncelere kapılmışlardır. Aslında hayvanların kürkleri çokta büyük bir etki değildir. Aynı cins hayvanın kutupta yaşayan veya sıcak iklimde yaşayan hayvanların kürkleri arasında çokta bir fark yoktur. Asıl mesele vücut yapılarıdır. Domuzların hiç kürkü bulunmamasına rağmen, derilerinin altında bulunan yağ tabakaları sayesinde çok soğuk bölgelerde bile yaşayabilirler.

Kısacası kutup bölgelerinde yaşayan hayvanlar o soğuğa dayanabilecek şekilde bu dünyaya gelmişlerdir. Sıcak iklimde yaşayan bir hayvanı götürüp oraya bıraktığınız taktirde kısa sürede ölecektir, çünkü yaşaması mümkün değildir. Her hayvanın yaşayacağı belli bir iklim vardır. Bu hayvanlar kesinlikle bu koşullardan dışarı çıkartılamazlar.

1 Yorum