Levi's nasıl okunur

Levi's nasıl okunur

Dünyaca ünlü moda markası Levi’s’ın nasıl okunduğuna dair akıllarda soru işaretleri olabiliyor. Gelin bu ünlü markanın nasıl okunacağını birlikte çözelim.
0.0 (0 oy)
Pantolondan çekete, tişörtten gömleğe geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Levi Strauss günümüzün tanındık markalarından biridir. Ürünleri hakkında bir yorumda bulunmak çok isabetli olmamakla birlikte çeşitli ortamlarda Levi's'in nasıl okunduğu hakkında çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Peki nasıl okunuyor bu Levi's? Livays şeklinde mi yoksa levis ya da luis midir doğru telaffuzu? Gelin bir sonraki bölümde bunu öğrenelim.


Levis okunuşu
Levi's nasıl okunur diye çok araştırmaya gerek yok esasında zira Cambridge Üniversitesi'nin Sözlük sayfasında bunu arayarak kolayca öğrenebiliriz. Öyle ki Levi's markasına özel bir karşılık bile hazırlamışlar.

Sorumuzun cevabına gelecek olursak Levi's, "livayz" şeklinde okunmaktadır ve ingilizce ile ilgilenenler için fonetik kodu da /ˈliː.vaɪz/ şeklindedir.
Levi'sin böyle okunması esasında ingilizce fonetik kurallarına biraz ters düşmektedir çünkü levi'nin anlamında gelen bu markayı "levis" şeklinde okumak gerekmektedir. Ancak özel isim olması sebebiyle ve halk dilinde livayz şeklinde okunmasından ötürü tüm dünyada kabul görmüş okunma şekli livayzdır. Merak edenler, nasıl okunduğunu dinleme fırsatını buraya tıklayıp bulabilirler.