Mantı nasıl yapılır ?

Mantı nasıl yapılır ?

Yaptığınız mantıların lezzetli olmadığından şikayetçiyseniz daha lezzetli mantıları pratik bir şekilde yapabilmek için tarifimize göz atabilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Herkesin severek afiyetle yediği yemeklerden biridir mantı. Çoğu kişinin hayır diyemeyeceği harika bir lezzettir. Canımızın mantı çektiği bir anda pratik mantı yaparak afiyetle yiyebiliriz. Sabah erkenden kalkıp hamur açmaya gerek yok, yufka ile pratik bir şekilde mantı yapmak mümkündür.

Peki pratik mantı nasıl yapılır ? ne kadar sürede hazır olur ? Hemen anlatalım;
Öncelikle malzemelere göz atalım, 1 adet yufka,2 yemek kasesi yoğurt, 3 diş sarımsak, 1 tutam maydanoz, 1 çay kaşığı kırmızı toz biber, tuz, yağ.

Pratik mantı tarifi

Malzemeler hazır olduktan sonra mantıyı yapmaya başlayabilirsiniz.
ilk önce yufkanın taze olmasına dikkat etmek gerekir. Yufkanın taze olduğundan emin olduktan sonra yufkayı güzelce tezgahın üzerine serin. Yufkayı tezgahın üzerine düzgün bir şekilde sermeye özen gösterin.

Bir kase su hazırlayalım ve taze yufkanın üzerine yavaş yavaş serpelim. Sonra bir fırça kullanarak suyu yufkanın her tarafını ıslatacak şekilde yayın. Suyu iyice yaydıktan sonra yufkayı rulo olacak şekilde sarın ve ortada buluşturun. Sonra yufkayı ortadan ikiye bölün ve rulo şekline gelen yufkaları parmak kalınlığı derecesinde kesin.

Tavaya bol miktarda yağ bırakın ve yufkaları kızartın. Geniş bir kap içine kağıt havlu serin ve kızaran yufkaları buraya alın. Bunu yaparken bir yandan da bir kase içine sarımsak soyun ve tuz ekleyerek ezmeye başlayın ve yoğurt ekleyerek karıştırın. Yaptığınız bu sosu yufkaların üzerine dökerek afiyetle yemeye başlayabilirsiniz.