Melanur balığı nasıl avlanır

Melanur balığı nasıl avlanır

Avcıların büyük bir çoğunluğu melanur balığının nasıl avlandığı bilmeyebiliyor. Oldukça ufak ve lezzetli olan bu balıkların nasıl avlanabileceğini sizlerle paylaşıyoruz.
1.5 (2 oy)
Bir çok avcı melanur balığının nasıl avlandığını bilmemektedir. Aslında küçük balıklar arasında en güzel tat’a ve en zevkli yakalanan bir balıktır. Melanur balığının gözleri çok iyi görmektedir. Rahatlıkla misinalarınızı fark edebiliyor ve yeminize saldırmıyor. Melanur balığını yakalamak bundan dolayı bir hayli zordur.

Bu balığı et ile de yakalayanlar vardır, ekmek içi ile yakalayanlarda vardır. Burada iki türlüsünü de anlatacağız sizlere. Normal 30’luk misinaya dip oltası takıp ve yem olarak tavuk kullanırsak gelmesi bir hayli zordur. Çok zor ve nadiren gelme olasılığı olsa da genellikle yakalanması bir hayli zordur. Bu balık için kesinlikle çok ince misina ve hafif kurşun kullanmalısınız. Balığın çok güçlü olmasından dolayı misinayı kırdırmamaya dikkat etmelisiniz.

Melanur balığı için sizlere 0,18’lik misina önermekteyiz. Misinamızın ucuna çok ufak sadece kurşunu hissedebileceğimiz kadar ufak bir kurşun takıyoruz. Daha sonra kurşun üzerine 2 adet kol yapıyoruz. Kollara kullanacağımız kanca 7 numaralı kanca olmalıdır. Tabi ki bu misina bir ratta bağlı olmamalıdır. Bir kasnak üzerine bu misinayı sarmalısınız. Ratta yakalamanız bir hayli zor olacaktır. Elinizle hissetmeniz gereklidir.

melanur

Ekmekleri kancaya püsküllü şekilde takmalısınız. Yani ekmeklerin dibini sıkacaksınız ve uç tarafı püsküllü geniş durmalıdır. Melanur balığı bu şekilde avlamak çok basittir. Daha sonra misinayı denize fırlattığınızda, kurşun hafif olduğundan dolayı ekmekler dalgalanarak suyun dibine düşecektir. Düşerken ekmekleri gördüğü an havada yakalayacaktır. Dikkat edin çekerken büyük melanur dek gelirse kesinlikle misinayı kırar. Boşluk vererek çekmeniz gereklidir bu yüzden.

Tavukla avlanma taktiği de aynıdır. Ekmek yerine tavuk takarak avlanabilirsiniz. Yalnız ekmekle avlamak tavuğa oranla çok daha basittir. Melanur yakalarken dikkat etmeniz gereken en büyük şey kesinlikle misinayı kırdırmamaktır.

İyi Avlar