Melisa çayı faydaları

Melisa çayı faydaları

Uykusuzluk başta olmak üzere çeşitli pek çok farklı rahatsızlığa iyi gelen melisa çaylarını tüketerek vücudunuzu daha enerjik bir hale getirebilirsiniz.
0.0 (0 oy)
Melisa çayı Türkiye şartları altında pek kullanılmayan ve ne işe yaradığı bilinmeyen mucizevi çaylardan bir tanesidir. Melisa çayı genel olarak sinir sistemleri ve uykusuzluk problemlerinde faydalı bir bitkidir.Günümüzde bazı insanlar uykusuzluk yüzünden çok yakınmaktadır. Uykusuzluk problemine birebir gelen bu çay, aynı zamanda asabi olanlar içinde fazlasıyla yararlıdır. Bazı insanlar işleri gereğince gün içerisinde bir hayli zor anlar geçiriyorlar. Bundan dolayı doğan siniri atmak kolay olmuyor. İşte tam bu konumda bir bardak melisa çayı, sinirlerinizi güzel bir şekilde yatıştıracaktır.

Melisa çayını genellikle psikolojik problemi olan kişilere önerir uzmanlar. Sonuçta psikolojik problemi olanların, kendilerini yatıştırmaları gereklidir. İşte bu konumda melisa çayı ile birlikte vücudu ve sinir sistemini rahatlıkla yatıştırabilirsiniz.

Melisa çayının kullanım şekli: İlk olarak melisa yapraklarını doğruyoruz. Daha sonra 1 şeker kaşığı kadar melisa yaprağını, bir su bardağının içerisine atıyoruz. Üzerine sıcak su katılarak 10 dakika kadar demlenmeye bırakıyoruz.

Bunun yanı sıra tadı bakımından pek hoş olmadığını düşünenler olursa eğer, biraz içerisine bal katarak tatlandırabilirsiniz. Melisa çayını gün içerisinde 2 – 3 bardak içebilirsiniz. Kesinlikle yan etkisi bulunmayan bu çay, her derde deva bir bitkidir.

Melisa bitkisini alırken çok dikkat etmelisiniz. Çünkü melisa bitkisinin sadece yaprakları kullanılmaktadır. Adı verbana olan bir bitki, melisa bitkisinin kokusuna çok benzediğinden, bazı firmalar melisa bitkisi diye bu bitkiyi satıyorlar. Kesinlikle melisa bitkisinin şeklini öğrenerek almalısınız. Aksi taktirde ikisinin kokusunu ayırmak pek mümkün değildir.