Meme kanseri

Meme kanseri

Kadınların son yıllardaki en büyük korkulu rüyaları arasında meme kanseri yer alıyor.
0.0 (0 oy)
Meme kanseri son zamanlarda bir çok kadının korkulu rüyası olmuş durumdadır. Türkiye’de her yıl yaklaşık 30.000 kadına meme kanseri teşhisi konmaktadır. Meme kanseri genellikle 40 yaş üstündeki kadınlarda görülmektedir. Kanserle savaş dairesi başkanlığı ve sağlık hizmetleri tarafından kadınlara meme kanseri konusunda uyarı verildi.Meme kanseri aynı zamanda genç kadınlarda da görüldüğü söyleniyor. Genellikle 40 yaşının üzerindeki kadınların meme kanseri hakkında tetikte olmaları gerekiyor. Son yapılan araştırmalara göre meme kanseri her yıl 30.000 kadında görülmektedir. Bu 30.000 kadının %70înin 50 yaşının üstünde olduğu vurgulanmıştır.

Meme kanserinden sadece göğüslerinizi aldırarak kurtulmanız yeterli olmuyor. Kadınların ölümünde en çok yüzde meme kanserine ayrılmış durumdadır. Meme kanseri 40 yaş altındaki bayanlara oranla, 40 yaş üstündeki bayanlarda 4 katı fazla gözükmektedir. Yaşı ilerleyen bayanların kesinlikle meme kanseri konusunda dikkatli olmalıdırlar.

Meme kanserine yakalanmamak için şunlara dikkat etmelisiniz:

-          Beslenmenize kesinlikle dikkat edin. Vitaminli yiyecekler yediğinizden emin olmalısınız. Aksi taktirde vücudunuz tam olarak besin alamadığı için pek iyi şeyler ortaya çıkmayabilir.

-          Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmalısınız.

-          Her kadın göğüslerini elle muayene etmelidirler. Göğüslerinizde oluşmuş herhangi bir değişiklik, kitle gibi şeyler fark edildiğinde direk uzmana danışılmalıdır.

-          40 yaşını geçmiş bayanlar kesinlikle kontrol amaçlı mamografi çektirmelidirler.

Meme kanseri kadınlar için en kötü hastalıkların başında gelmektedir. Bir çok kadın hayatı boyunca memesi alınmış şekilde yaşıyor yada ölümle yüz yüze geliyorlar. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için sürekli olarak kendinizi muayene etmelisiniz. Meme kanserinde erken teşhis kesinlikle çok önemlidir bunu unutmayın.